Helal mal mı kaldı?

Divriği Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Genel Meclisi Üyesi Mehmet Aydın: “Buğdayı, mercimeği, nohudu, fasulyeyi ithal ettiğimiz gibi dönüyoruz eti bile Sırplardan ithal ediyoruz. Dükkânlarda satılacak malların piyasaya sürülecek ürünlerde helal mi haram mı diye marketlerde bakacağız üzerinde yazı olacak. Arkadaşlar helal mal mı kaldı” dedi.

Helal mal mı kaldı?

Mehmet TIRPAN

Yurt dışından ithal edilen ve marketlerde satılmaya başlayan ithal etin haram mı? helal mi? konusu İl Genel meclisinin gündemine geldi. Konuyla ilgili gündem dışı söz alan Divriği Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Genel Meclisi Üyesi Mehmet Aydın, “Geçen hafta mecliste helal ve haram mı diye konu tartışıldı. Dükkânlarda satılacak malların piyasaya sürülecek ürünlerde helal mi haram mı diye marketlerde bakacağız üzerinde yazı olacak. Arkadaşlar helal mal mı kaldı?” dedi.

Buğdayı, mercimeği, nohudu, fasulyeyi dışarıdan aldığımızı vurgulayan Aydın: “Buğdayı, mercimeği, nohudu, fasulyeyi ithal ettiğimiz gibi dönüyoruz eti bile Sırplardan ithal ediyoruz. Bunların helal midir, haram mıdır diye tezgâhlarda nasıl ayırt edeceğiz bilmiyorum. Değerli arkadaşlar milletin aklı ile dalga geçiliyor. Enflasyon çıkmış bilmem nereye, işsizlik artmış ve halende çıkıyor. Ne yazık ki yöneticilerimiz ülke iyiye gidiyor diyorlar. Yüzde 40 zam kararı alındı. Sonra Cumhurbaşkanı devreye girdi Bu yüzde 40’lık zam fazladır, düşürün” dedi. Yüzde 25’e düşürüldü. Yüzde 25’lik zamma sevinir duruma geldik. Mazot 5 lirayı geçmiş. Bu ay sonunda en az yüzde 14 oranında tüm mallara zam gelecek. Peki, işçiye memura ne veriyor? Yüzde 3. Emekliye ne veriyor? Yüzde 3. Hani milli gelirimiz 13 bin dolardı. Kişi başına milli gelirimiz 13 bin dolar olmuş ya bana 13 bin dolar verseler benim gelirim 65 bin lira olur. Arkadaşlar bizim yalana dolana karnımız tok. Zamlar üst üste geliyor. İşçinin esnafın beli kırılıyor. Çiftçi traktörünü icraya vermek zorunda kalmış” ifadelerini kullandı.

YİNE BİR CHP KLASİĞİ DİNLEDİK

AK Partili İl Genel Meclis Üyesi Fikret Yıldırım ise, “Yine bir CHP klasiği dinledik. Öldük, bittik, battık, yandık. Şimdi kim gelip gelmemesini halk tercih ediyor. Siz bu mantıkla bu anlayışla güderseniz siz bir 50 sene daha beklerseniz. Allah ömür verirse biz göremeyiz de bizden sonra torunlarımız falan görebilir. Diye düşünüyorum” dedi.

İthal edilen etin helal mi? haram mı? konusuna da değinen Yıldırım: “İsterseniz önce bir araştırın. Biz inancımıza göre hangi ürünler helaldir hangi ürünler haramdır şeklinde burada kalkıp sizin bahsettiğiniz gibi nohut, fasulye, mercimek, pirinç ve tuvalet kâğıdı değil. Burada bahsedilen şey kesimle ilgili olan. Sonuçta helal mi haram mı kavramı bizim inancımızın temel taşlarından bir tanesidir. Bir havan kesilirken nasıl kesilmesi gerektiği inancımızda bellidir. Kastedilen şey budur. Bir ürünün içerisinde domuz eti varsa haramdır. Dolayısıyla bunun da belirtilmesi gerekir ki, inancı gereği onu yemek istemeyen insanlar yemesin. Ha isteyen gider yer. Kimse ona da engel değil yani. Sonuçta sizin burada bahsettiğimiz gibi bizim raflarımızda okunmuş okunmamıştan bahsetmiyor. Bizim okunmuş helal, okunmamış haram gibi bir iddiamız yok. Bizim kastettiğimiz şeyi herkes çok iyi biliyor. Siz de gayet iyi biliyorsunuz. Şimdi arkadaşlar bu ülkedeki ekonomik gelişmeyi, siyasi gelişmeyi inceleyebilmek için ben istirham ediyorum bunu siz araştırın siz araştırmazsanız ben rakamlarıyla sizin önünüze dökeceğim. 2001-2002’deki asgari ücretlinin alım gücüyle bugünkü alım gücünü hem dolar, hem altın, hem yakıt bazın da ne derseniz o bazda kıyaslamasını paylaşacağım.  Bugün Türkiye’de iddia ettiğiniz sıkıntı varsa bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi de etrafınızda dünyada olup biten olaylardır. Bakın işte biz resmen adı konmamış bir savaş yürütüyoruz. Ekonomik anlamda savaş yürütüyoruz. Terörle mücadele ediyoruz. Bunların giderleri herhalde gökyüzünden bize yağacak değil. Buna rağmen de bu ülke hala iyi durumdaysa, hala ekonomik olarak yüzde 5’lik bir büyümeyi yakaladıysa bunun da takdir edilmesi gerekir” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2017, 05:59

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER