Hazırlıklar başladı

MELTEM DUMAN

Her mahallede, gezen seyyar satıcılardan o duyduğumuz ‘patatesçi geldi, kışlık patates geldi’, ‘Soğan geldi kışlık soğan geldi’ gibi söylemleri kış aylarına hazırlık yapıldığı bu süreçte sık sık duymaya başladık.

Kışlık soğan ve patates tezgahlarda yerini almaya başladı. Vatandaşlar kışlık patates- soğan stoklarını yapmak için şimdiden hazırlık yapıyor. Soğuğuyla bilinen Sivas’ta her yıl olduğu gibi kışa hazırlık olarak kilolarca alınan kışlık patates ve soğan sofraların vazgeçilmezi olarak kışında yerini korumaya devam ediyor.

Yiğidoların vazgeçilmez yiyeceği olan patates fırında, sobada, közde ateşle kavrularak tüketiliyor. Kışlık patates ve soğan fiyatlarının artmadığını öğrenen vatandaşlar, kış ayında yükselecek fiyatlardan etkilenmemek için kışın tüketecek gıdaları şimdiden almaya başlıyorlar.

Sivas ‘ta kış mevsiminin uzun sürdüğünü bu sebeple kışlık ürünlere vatandaşların rağbet gösterdiğini belirten Ahmet Şarkışla, vatandaşlara kışlık ürünleri olabildiğince uygun sattıklarını söyledi.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Ahmet Şarkışla, “ Pandemiden kaynaklı insanların alım gücü maalesef azaldı. Bizde kışlık ürünleri, yük olmasın diye geçen yılın fiyatları ile satışa sunduk. 15-20 gün  içerisinde tam hareketlilik başlamasını bekliyoruz. Henüz daha erken, fakat şimdiden alan vatandaşlarımızda var. Kış aylarının vazgeçilmezi patates her zaman her mevsim yeniyor. Bu bir gelenektir. Bu sebeple gıda sektörü pandemiden etkilenemez. Artışta olsa belli kesim almaya devam edecektir. 15-20 TL’ arası değişen fiyatları ile kışlıklar halkımıza satılmaya hazır. Satışta, Eylül sonu Ekim başı daha çok yoğunluk yaşıyoruz. Kış sezonu tam gelmedi, ancak bu yıl vatandaşlar erkenden kışlıkları sormaya başladı. Buda bizi mutlu ediyor. Her sene değişen fiyatlara inat, uygun şekilde satmaya gayret ediyoruz. Vatandaşlar kışlıklarını ihtiyacı kadar alıyor. Fazla nüfusa sahip olan aileler daha fazla tonla patates ve soğan stoku yapıyor” dedi.

Son olarak Şarkışla, alıcılara sezon tam anlamıyla başlamadan stoklarını temin etmelerini, olası zamlara karşın bütçelerini güvende tutarak kışlıklarını tamamlamaları konusunda çağrıda bulunarak sözlerini sonlandırdı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20