"Hayvan kampüsü" misafirlerini 5 yıldızlı hizmetle ağırlayacak

Sivas Belediyesinin 22 dönümlük arazide inşa ettiği hayvan kampüsünde, sokak hayvanları için bin adet müstakil kulübenin yanı sıra otel, hastane, yeşil alan ile hayvan sahipleri için sosyal mekanlar ve otopark bulunuyor - Sivas Belediye Başkanı Aydın: - "Türkiye'deki en büyük ve en modern barınaklardan biri olacak" - "Kapasitesi bin hayvan için ama bu kapasiteyi artıracak alanlarımız mevcut. Her hayvan için müstakil bin adet kulübemiz var, açık alanda da 700 adet hayvan barındıracak imkanımız var"

 

SİVAS (AA) - Sivas Belediyesi tarafından yaptırılan kampüste sokak hayvanlarına 5 yıldızlı otel konforunda hizmet sunulacak.

Seyfebeli mevkisinde 22 dönüm alanda yapımı süren kampüsün gelecek ay bitirilmesi hedefleniyor. Yaklaşık 5,5 milyon liraya mal olacak proje kapsamında sokak hayvanları için 5 yıldızlı otel konforunda barınaklar yaptırılıyor. Sahipleri şehir dışına çıkacak evcil hayvanlarının da hayvan otelinde misafir edilmesinin hedeflendiği projede, hayvan hastanesi, otel, ziyaretçiler için otoparklar, yeşil alanlar, dinlenme yerleri ile çay-kahve içebilecekleri mekanlar da yer alıyor.

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hayvanların yaşamın bir parçası olduğunu söyledi.

Özellikle şehirlerde başıboş hayvanlardan dolayı vatandaşların ciddi sıkıntı yaşadığına dikkati çeken Aydın, "Hayvanların da bizlere emanet edilen birer canlı olduğunu biliyoruz. Bunların da en iyi şartlarda yaşaması bizim arzumuz ve hedefimiz." dedi. 

Bu kapsamda hayvan kampüsü projesi başlatıldığını dile getiren Aydın, şunları kaydetti:

"Proje içerisinde hayvanların bin adet özel mekanları, evleri var. Yani bunlar öyle gecekondu ev değil, adeta hayvan için villa tarzı ev diyebiliriz. Her bir hayvanın kendi kulübesi olacak, bahçesi olacak, açık ve kapalı alanı olacak. Proje içerisinde ilaveten hayvanların gezinti alanı olacak. Bununla beraber hayvan oteli proje kapsamında var. Orada sürekli bakılan hayvanların dışında, vatandaşın kendi evlerinde baktıkları hayvanların dönemsel olarak emanet edebilecekleri bir alana ihtiyaç olduğunu düşündük. Bu kapsamda kediler ve köpekler ile diğer evcil hayvanlar için hayvan oteli düşündük. İlave olarak hayvan hastanesi, yani hem bizim orada bulunan hayvanların sağlıkla ilgili tedavileri ve bakımları hem de orada bulunmayan hayvanlar için hastaneyi proje kapsamına aldık."

- "Hayvanlar için beş yıldızlı bir proje"

Hayvan kampüsü inşaatının devam ettiğini ve projenin yaklaşık 5,5 milyon liraya mal olacağını aktaran Başkan Aydın, inşaatın yüzde 70 aşamasında olduğunu ve kasım ayı gibi bitirmeyi hedeflediklerini ifade etti.

Kampüste kalacak hayvanların modern ve hijyenik bir ortamda kışı geçirmelerini hedeflediklerini belirten Aydın, şöyle devam etti:

"Türkiye'deki en büyük ve en modern barınaklardan bir tanesi olacak. Fonksiyon, şehirle olan ilişkisi ve konumu itibarıyla da her türlü iklim şartları, hakim rüzgarlar gibi birçok faktörler dikkate alınarak yer seçimi yapıldı. İnanıyorum ki hayvanseverler de bu projeye iyi ve tam not vereceklerdir. Kapasitesi bin hayvan için ama bu kapasiteyi artıracak alanlarımız mevcut. Her hayvan için müstakil bin adet kulübemiz var, açık alanda da 700 adet hayvan barındıracak imkanımız var. Bu da Sivas ölçeğinde Sivas'ın ihtiyacı dikkate alındığı zaman çok ciddi potansiyel. Türkiye'deki en büyük potansiyele sahip barınak olduğunu tahmin ediyorum." 

Aydın, "Hayvan otelinden faydalanmak isteyenlere belirli bir ücret ödeyecek. Bu ücreti de belediye meclisimiz belirleyecektir. Hayvan otelini şuan 30 hayvan kapasitesi olarak planlıyoruz ama bu sayı 50'ye kadar çıkacak. İnsanlar tatile gittikleri zaman, hayvana bakamayacak durumda oldukları zaman hayvanlarını bize bırakacaklar." dedi.

Hayvanlar için yıldızlı bir proje olduğunu vurgulayan Aydın, "Özellikle öğrencilerimizin gidip oraları gezebilecekleri, gezerken dinlenebilecekleri alanları da proje kapsamına aldık. Çalışmamızı insanlarla hayvanların özellikle içiçe olabilecekleri, iletişim içerisinde olabilecekleri projeler bütünü olarak adlandırabiliriz." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2017, 11:52

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER