“Hastanenin zararını düşürdük”

Cumhuriyet Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ahmet Yılmaz, bir buçuk yılda hastanenin zarar etme katsayısını azalttıklarını söyledi. Yılmaz, ‘’Hastane hala zararda. Bunun sebeplerinden birisi önceki yönetimin fazla personel alımı. Bir diğer sebebi, tedavilerde hastaneye ödenen paranın 12 yıldır artmaması’’ dedi.

“Hastanenin zararını düşürdük”

YÜKSEL MENEKŞE

Cumhuriyet Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ahmet Yılmaz hastanenin borçları hakkında açıklamalarda bulundu. Hastaneyi 100 milyon lira borç ile devraldıklarını hatırlatan Yılmaz, bir buçuk yıldan bu yana zararın düşürüldüğünü söyledi. Ara geçememenin sebepleri hakkında da açıklamada bulunan Yılmaz, ‘’Biz bir buçuk yılda hastanenin zarar etme katsayısını azalttık. Zarar etmiyoruz mu şu an? Ediyoruz. Bunun birçok nedeni var. Önceki yönetimin fazla personel alması bunlardan birisi. Sağlık Bakanlığı´nın Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) fiyatlarında değişiklik yapmaması da bir diğer etken. SUT fiyatları ne demek? Örneğin, biz  2006 yılında yaptığımız bir ameliyat için devletten 100 lira alıyorsak, aradan geçmiş 12 yıl halen 100 lira alıyoruz. Ama bu ameliyatlarda kullandığımız malzemeler genellikle yurt dışı kaynaklı, dövizle. 

Dövizde de  yaklaşık yüzde 300 oranında artış var, rakamsal veriler ortada. Bu kadar döviz artışı varken artı enflasyon farkı söz konusuyken gelirimizde maalesef 12 yıldır hiçbir değişiklik olmadı. Bu da bizi zarar ettiren nedenlerden bir tanesi. Biz buna engel olamıyoruz" dedi. Göreve geldikleri 2016 yılında aylık kesilen fatura miktarının 8 milyon lira olduğunu, bu rakamı 12 milyon liranın üzerine çıkardıklarını belirten Yılmaz, zararı, ellerinden geldiği kadarıyla minimuma indirebilmek için çaba sarf ettiklerini  belirtti.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2018, 04:20

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER