Hasılatını Arakan’a bağışladı

Sivas’ta ve İstanbul’da toplam 6 şubesi bulunan esnaf, bir günlük hasılatının tamamını Arakan’daki Müslümanlara bağışladı. İHH Sivas temsilcisi Ahmet Çakmak esnafa teşekkür ederek örnek olmasını diledi.

Hasılatını Arakan’a bağışladı

YÜKSEL MENEKŞE

Sivas’ta faaliyet gösteren lokanta sahibi Yücel Doğan, Arakan’da zulüm altında yaşayan Müslümanlara dükkanlarının hasılatını bağışladı. Meydan Camii karşısında bulunan dükkanına afiş asarak hasılatını bağışladığını duyuran Yücel Doğan, 6 şubenin tamamının peyderpey Arakana günlük hasılat bağışı yaptığını söyledi. Doğan, ‘’ Basından Arakan’daki Budistlerin yaptığı zulmü gördük. Bangladeş sınırına göç eden Müslüman kardeşlerimize yardım edilmesi gerektiğini hissettik. Onlara bir şekilde destek olabilmek için İstanbul’da ve Sivas’ta bulunan toplam 6 şubemizde bu çalışmayı yapmaya karar verdik.  Bugün burada bulunan şubemizden elde ettiğimiz gelirimizi Sivas İHH vasıtasıyla Arakan’a bağışladık’’ dedi.

İHH Sivas Temsilcisi Ahmet Çakmak, esnafın yaptığı yardımın önemine dikkat çekerek örnek olmasını diledi. Çakmak yaptığı açıklamada, ‘’Bugün burada bir iyilik hareketiyle beraberiz. Sivas pide ve köfte işletmesi bugünkü gelirini iyilik hareketi kapsamında Arakanlı kardeşlerimize bağışlıyor. İşyeri bugünkü gelirini Sivas İHH kanalı ile bizlere ulaştıracak, biz de bölgede hazır bulunan ekiplerimize bu geliri göndereceğiz ve Arakanlı kardeşlerimize ulaştıracağız. Biliyorsunuz arakan 1430 yılında kurulmuş, 350 yıl İslam hakimiyetinin hüküm sürdüğü güçlü ve zengin bir devletti. Uzun yıllar İslam hukuku ve kanunları geçen Arakan’da daha sonra komünist Budistler ülkeyi yağmalayıp tarumar ettiler. Ve orada bulunan 5 milyon Müslümana zulüm ettiler. İngilizlerin ülkeyi işgaliyle birlikte yine Müslümanlar zulüm ve işkenceye maruz kaldılar. 2010 yılıyla birlikte zulüm şiddetlenerek arttı. 2010 ve 2011 yılında 1 milyon nüfusu kalan Arakanlı Müslümanların 4 milyonu bölge ülkelere göç etmek zorunda kaldı. Bu ağustos itibariyle Arakan’da kalan 1 milyon Müslüman kardeşimiz de yapılan büyük zulüm ve işkencelerle birlikte sürgün edildi. Şu anda Bangladeş sınırında 600 bin Müslümanın olduğu tespit edildi. İHH ekipleri bu 600 bin Müslümanın olduğu bölgede sahra hastanelerimiz, çadır kentlerimizle oradaki insanlara bir nebze merhem olmaya çalışmaktadır. Bangladeş çok fakir bir ülkedir ve yardım edecek durumu yoktur. Bizim dinimiz bir binanın tuğlaları gibidir. Nasıl birkaç tuğla çıkarsa bina yıkılır, biz de kardeşlerimize bu niyetle olmalıyız. Biz bir ümmetiz, ümmetçilik gereği kardeşlerimizi gözetmek onlara yardımcı olmak zorundayız. Sivas pide ve köfte salonunu tebrik ediyorum, bütün Sivas esnafına örnek olmasını diliyorum ve bütün Sivas’ı buraya bekliyorum’’ dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2017, 05:35

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER