Haralar Bölgesi Sivas’a kazandırılacak

Sivas kamuoyunu zaman zaman meşgul eden Haralar Bölgesi Sivas’a kazandırılacak. 250 dönümlük araziyi Özelleştirme Yüksek Kurulu İl Özel İdareye devretmesinin ardından bölgeye yaşlılara yönelik yaşam merkezi ve ata sporlarının yapılacağı alanlar oluşturulacak.

Haralar Bölgesi Sivas’a kazandırılacak

Mehmet TIRPAN

 

Atıl durumda olması nedeniyle Sivas’ın zaman zaman gündemini gelen eski haralar bölgesinin İl Özel İdaresi’ne devredilmesinin ardından o bölgede yaşlılara yönelik yaşam merkezleri ve gençlerin ata sporlarını gerçekleştireceği alanlar oluşturulacak. Ankara karayolu üzerinde Sivas şehir merkezine 7 kilometre mesafede bulunan haralar bölgesinin Sivas’a kazandırılması noktasında girişimlerde bulunmaya devam eden Sivas Valisi Davut Gül, Haralar Bölgesinin kamuoyunda çok konuşulduğunu, 250 dönümlük yerin Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve Sivaslı Milletvekillerin takibi ile Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın Özelleştirme Yüksek Kurulu’ndan karar çıkartarak haraları Özel İdareye devredeceğini söyledi. Haralar bölgesini Sivas’a kazandırılacağını vurgulayan Vali Gül: “Haralar bölgesi gençlerimize yönelik geleneksel sporların yapılacağı okçuluk atçılık ve güreş gibi etkinlikler düzenlenecek. Ayrıca Yaşlılarımızın vakit geçireceği yaşam merkezi oluşturacağız” dedi.Sivas’a oldukça yakın olan bölgenin Özel İdareye devredilmesinin ardından çalışmalara başlayacaklarını aktaran Vali Gül: “O arazinin 50 bin dönümü gençlere yönelik ata sporlarına 200 bin dönümü ise yaşlılarıma yönelik yaşam merkezleri oluşturulacak. Yine haralar bölgesinin yanı sıra eski stadyumun yeri de Özel İdareye devredilecek. Orada yeni bir şehir parkı oluşturulacak. Sivas tarihinde köylerdeki halı sahaların toplamı bir elin parmaklarını geçmiyordu. 458 nüfuslu 58 köye halı saha yaptık. Okullarımızın sosyal donatılarını yapıyoruz. 2 bin 58 öğrenciye kayak eğitimi verildi. Gençlerin çocukların engellilerin ve dezavantajlı grupların hep yanındayız. Stadımızın yanında yüzme havuzu ve kapalı spor salonu inşaatımız devam ediyor” ifadelerini kullandı.

 

HARA AYGIR DEPOLARININ TARİHİ

 

Sivas-Yıldızeli yolu üzerindeki Yapı Mahallesi’nde bulunan Hara Aygır Depoları 1889 yılında yapıldı. Taş ve tuğla ile almaşık düzende yapılan 7 ayrı bina horasan harçla sıvalı. Bina köşeleri ve pencere letonlarında kesme taş kullanılmış. Osmanlı Devleti’nin son yapılarından olan Hara Aygır Depoları’nda damızlık at besleniyordu. Hara Aygır Depoları, Sivas Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 2007 yılında tarihi eser olarak tescillenmişti. 

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2017, 07:32

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER