‘Halep’i Açlıktan, İnsanlığı Utançtan Kurtar’

‘Halep’i Açlıktan, İnsanlığı Utançtan Kurtar’ yardım kampanyası kapsamında düzenlenen basın açıklamasında konuşan Memur -Sen Sivas İl Temsilcisi Halil İbrahim Temiz, Halep’e 81 ilden 81 tır yardım yapılacağını açıkladı.

‘Halep’i Açlıktan, İnsanlığı Utançtan Kurtar’

Halep için yardım kampanyası başlatıldı.

'Halep'i Açlıktan, İnsanlığı Utançtan Kurtar' yardım kampanyası kapsamında düzenlenen basın açıklamasında konuşan Memur -Sen Sivas İl Temsilcisi Halil İbrahim Temiz, Halep'e 81 ilden 81 tır yardım yapılacağını açıkladı. Temiz, "Dünya üzerindeki Rachelleri, Malcom X'leri, Gandileri harekete geçirerek Halep'e bir vicdan köprüsü oluşturmak zorundayız. İnşallah bunu başaracağız" dedi.

Memur-Sen, kuşatma ve bombalar altındaki Halep için sivil toplum örgütlerinin ve kanaat önderlerinin de katılımıyla 'Halep'i Açlıktan, İnsanlığı Utançtan Kurtar' kampanyası kapsamında 5 aşamalı 'Eylem Planı'nı Cumhuriyet Meydanı’nda düzenledikleri basın açıklaması ile kamuoyuna duyurdu.

Heyet adına basın açıklaması yapan Memur -Sen Sivas İl Temsilcisi Halil İbrahim Temiz, Halep'e 81 ilden 81 tır yardım yapılacağını açıklayarak, "Bizler, Memur-Sen, Kızılay, İHH, Cansuyu Derneği, Deniz Feneri olarak ilk aşamada Halep'e 81 tır un ulaştırmayı hedefliyoruz. Bu faaliyetlerimiz süreç içinde düzenli bir şekilde devam edecek. Amacımız Halep'i açlıktan, insanlığı utançtan kurtarmaktır" dedi.

“HALEP’TE CAN PAZARI YAŞANIYOR”

Halep'te yaşanan insanlık dramına dünya kamuoyunun sessiz kalmasını sert bir dille eleştiren Temiz, "Evet bugün insanları, insanlığın ve bütün insani değerlerin katledildiği kentlerden biri Halep. Terörü konvansiyonel silaha dönüştüren devletlerin bütün dünyadan yalıtarak katliam yaptığı Halep'te can pazarı yaşanıyor. Maalesef insanlık bu katliamı kanıksamış durumda. Dünyanın birçok ülkesinde yaşayanlar bu katliamları kendi surları arkasından 'bir film izliyormuş gibi' seyrediyor. Halep, insanlığın topyekün öldüğü bir yerdir artık. Kim hangi bahanenin arkasına gizlenirse gizlensin hakikat budur. Bu yüzden Halep, aynı zamanda insanlığın imtihanıdır" diye konuştu.

"İNSANLIK DUYARSIZ, İNSANLIK KAYITSIZ"

"İnsanlık duyarsız, insanlık kayıtsız" diyen Temiz , "En çok da ümmetin sessizliği canımızı acıtıyor. Surların arkasına sığınmış batılıların kahir ekseriyetinin duyarsızlığına Bosna'da, Çeçenistan'da, Afganistan'da, Irak'ta şahit olmuştuk. Fakat ümmet kendinden uzak zannettiği olayın bizatihi ortasında olduğunu nasıl anlamaz? İçindeki yangını nasıl hissetmez? Nasıl susma korosuna katılır? Ölen biziz. Ezilen biziz. Toza dönüştürülerek köle edilmek, yok edilmek istenen biziz. İslam ümmeti, adım adım izlenen ve kendisini yok etmeyi hedefleyen stratejiyi neden görmez? Neden? Yoksa bu köhne sistemin, bu çarpık düzenin kendisine dokunmayacağını mı zannediyor? Her gün ölen yüzlerce insanın istatistiki bir veri olmanın ötesine geçemediği bu bozuk dünya düzeninde herkes bilmeli ki bir gün insanlığın sığınacak yeri kalmayacak. Çünkü bu çarpık ve bozuk düzen, propaganda araçları marifetiyle bir avuç kapitalistin, birkaç emperyalist devletin çıkarı için şiddeti meşrulaştıracak söylemler üreterek devamlılığını sağlamaktadır."

BM'YE ATEŞKES ÇAĞRISI

"Trump'un attığı tweet basında Halep'te her gün katledilen insanlardan daha fazla yer alıyorsa bu düzeni başka nasıl açıklayabiliriz ki?" diye soran Temiz, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "İnsani yardımın gidebilmesi için geçici ateşkesin bile Birleşmiş Milletlerde veto edildiği bir dünya daha ne söylenebilir ki? Ölen ve açlıktan kıvranan insanları küçük bir ayrıntıya indiren analistlere, stratejistlere bakınca insan başka ne düşünebilir ki? Bugün insanlık dramının merkezi Halep, aynı zamanda işte bu ve benzeri manzaralardan dolayı bir ahlak imtihanının da merkezidir. Evet, Halep bir ahlak meselesidir. Tıpkı Arakan, Filistin, Afganistan, Irak, Mısır gibi evet, Halep, geç kalınmış olsa da ahlak isyanının başlangıç noktasıdır."

"DÜZEN GÜÇLÜNÜN DİLİNE GÖRE HÜKMÜNÜ İCRA EDİYOR MAALESEF"

Terörün, özellikle İslam dünyasında yıkımın yaşanması için bizzat emperyalist devletler tarafından desteklendiğini dile getiren Temiz, "Suriye'ye bakın. İlk günden beri terör örgütleri etkin bir silah olarak kullanılmakta, bunu hepimiz biliyoruz. Ne çare ki, sözün kar etmediği bir zamanda yaşıyoruz. Çünkü düzen öyle kurulmuş. Düzen güçlünün diline göre hükmünü icra ediyor maalesef. Biz yine de düzenin bu yalanını yüzlerine çarpıyoruz. 'Terörü üretenle, terörü temizleyeceğim diyen aynı ağız' haykırışıyla, Halep için ayağa kalktık. Biz biliyoruz ki, orada, o can pazarının yaşandığı mahşer yerinde, insanlık direniyor. İşgalci emperyalistler ne derse desin biz olaya bu şekilde bakıyoruz" ifadelerini kullandı.

"İNSANLIK DİPLOMASİSİ BAŞLATILDI"

Rusya, İran ve Suriye rejiminin ortaklaşa gerçekleştirdikleri katliama karşı da uluslararası düzeyde 'insanlık diplomasisi' başlattıklarını vurgulayan Temiz, "Dünyanın her yerinde vicdanlı insanlar olduğunu biliyoruz. Biz vicdanlara seslenerek insanlığı harekete geçirebileceğimize inanıyoruz. Merhamet ihtiyacı adalet yoksunluğuna dayanır. Biz daha köklü çözümler üretilmesi gerektiğini, adil bir dünyanın vicdanları harekete geçirdiğimiz zaman mümkün olduğuna inanıyoruz. Yani tüm dünya üzerindeki Rachelleri, Malcom X'leri, Gandileri harekete geçirerek Halep'e bir vicdan köprüsü oluşturmak zorundayız. İnşallah bunu başaracağız. Bunun ilk adımı olarak da 'Halep'i açlıktan, insanlığı utançtan kurtar' temalı kampanyamızı başlattık" dedi.

Memur -Sen Sivas İl Temsilcisi Halil İbrahim Temiz’in ardından konuşan İHH Sivas Şube Başkanı Sabri Şanlı ise Suriye’de sistematik bir katliamın yapıldığını söyledi. Şanlı “Suriye’de dünyanın gözü önünde sistematik bir katliam gerçekleştiriliyor ve uluslararası kamuoyu bu duruma sessiz kalıyor. Özellikl de Halep, son dönemde Esed rejimi ve Rus güçlerince havadan ve karadan gece gündüz bombalanıyor. Şehirde gıda malzemeleri tükenmiş, sağlık sistemi çökmüş, yüzbinlerce insan hayatını kaybetmiş ve milyonlarca insan yerinden edilmiştir” dedi. Şanlı 15 Aralık Perşembe günü Cumhuriyet Meydanı’nda yapacakları basın açıklamasının ardından Halep’e gönderilecek yardım tırları ile beraber Kayseri’ye oradan da Cilvegözü Sınır Kapısına gideceklerini sözlerine ekledi.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2016, 06:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER