“Güvenli gıdaya önem göstereceğiz”

“Güvenli gıdaya önem göstereceğiz”

MEHMET TIRPAN

Sivas Valiliği tarafından hayata geçirilen “Şehirlerin Sultanı, Güvenli Gıda Diyarı” projesinin tanıtımı yapıldı. Vali Salih Ayhan başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Vali Yardımcısı Yeliz Yıldızhan, Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, Ticaret İl Müdürü Selim Baş ve Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı (SESOB) Beşir Köksal katıldı.

Toplantıya çeşitli nedenlerden dolayı katılmayan kurum müdürlerine tepki gösteren Vali Ayhan daha sonra projenin detayları hakkında bilgiler verdi.

Proje kapsamında, hizmet sektöründe faaliyet gösteren firmalara çeşitli kriterleri baz alarak belge vereceklerini kaydeden Vali Ayhan, “Şehirlerin sultanı olan Sivas’ımızda gıda sektörünü el birliğiyle üst düzey standartlara taşıyacağız. Gıda güvenliği ancak tüm halkın ortak katılımı ve sağlıklı işleyişi ile mümkün olabilmektir. Güvenli gıdaya önem göstereceğiz ve belge vereceğiz” dedi.

Gıda güvenliğinin önemine dikkat çeken Ayhan, “Bazı sektörlerimizi dinamik hale getirmek için kurumlarımız çalışıyor. Bu kapsamda özellikle esnaflarımızı ilgilendiren, hizmet sektörünü ilgilendiren bir proje hazırladık. Bu projemiz özellikle Sivas Valiliğimizin koordinesinde İl Tarım Müdürlüğümüz, Ticaret İl Müdürlüğümüz, Üniversitemiz ve Belediyemizin de ortaklaşa yürüttüğü bir çalışma. Hizmet sektöründe faaliyet gösteren Esnaf Odaları Birliği Başkanlığımızın da proje içerisinde olması çok çok önemli. Projemizin adı Şehirlerin Sultanı, Güvenli Gıda Diyarı. Projemizin ana amacı teknik ve hijyenik açıdan gıda mevzuatında belirlenmiş asgari koşulları taşıyan gıda işletmelerini Güvenilir Gıda Sağlıklı Yaşam Projesi çerçevesinde değerlendirerek Valiliğimiz adına ödüllendirmek,  halka duyurmak ve böylece sektördeki diğer işyerlerini de daha iyi koşullar oluşturmaya teşvik etmektir. Bunun takibini yapacağız. Müşteri memnuniyetini sağlamaya çalışacağız. Verilecek belge vatandaş açısından güven işletme açısından da bir prestij kaynağı olacak. Yani verdiğimiz belgeyi vatandaş işletmede gördüğünde demek ki ‘Burası bir çok aşamadan geçmiş, denetim yapılmış ve güven vermiş bir kurum’ diyecek. İşletmelerimizin bulunduğu konumu korumalarını sağlayacağız. Aynı zamanda belge alan işletmelerimizi farklı platformlarla da kamuoyuyla paylaşarak örneklerin çoğalmasını sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER