Gelinlikçilerden şikayetçi

ADNAN HASAN FİŞENK

Sivas’ın en işlek cadde ve sokaklarında faaliyet gösteren bazı gelinlikçilerin aynı anda birçok işi birlikte yapmaları fotografçıları ve Kuaförleri çileden çıkarıyor. Hem gelinlik, hem kuaför ve hemde fotoğraf işlerini yürüten gelinlikçilere bayan kuaförlerinden sert tepki geldi.

1 Temmuz itibari ile kaldırılan yasakların ardından esnaflarda hareketlilik başladı.  Yaklaşık 1,5 yıl süren pandemi sürecinde ekonomik yönden büyük zorluklar yaşayan esnaflar arasında yer alan bayan kuaförlerin şimdilerde ise gelinlikçiler ile başı dertte.

Bir kaç yıldır süren bu sorunun bir türlü çözüme kavuşturulamaması bazı esnafların işyerlerini kapatmasına kadar gittiği belirtiliyor. Yaşadıkları sıkıntılar hakkında açıklamalarda bulunan Sude Kuaför sahibi Naciye Özsevim, gelinlikçilerin bazı kuaförler ile anlaşma yapması yüzünden işlerine neşter vurulduğunu söyledi.

Yıllardır devam eden bu soruna çözüm bulunamadığının altını çizen Özsevim, “Ne yazık ki artık esnaf ahlakı kalmadı. Gelinlikçiler ile bazı kuaförlerin aralarında anlaşma yapmaları bizlerin ekmeğine taş koyuyor. Gelinlikçiler müşterilerini daha önceden anlaşma yaptıkları kuaförlere yönlendiriyor. Biz bu durumdan dolayı çok mağduruz” dedi.

Sivas’ta hizmet veren 170 adet kuaförün olduğunu ancak sadece gelinlikçilerle anlaşması olmayan sadece 3 bayan kuaförünün iş yapabildiğini aktaran Özsevim, “Yaşanan bu sıkıntılar nedeni ile yeri geliyor işyeri kiralarımızı dahi çıkarmakta güçlük çekiyoruz. Kredi kartlarımızı ödemeye zorlanıyoruz. Hepimiz sonuçta evimize ekmek götürmek için çalışıyoruz. Hepimiz Sivas’ın esnafıyız. Bu konuda özellikle yetkililerimizden bir an evvel çare bulunmasını istiyoruz. Bu sorunun çözümü için daha önce hiç bir adım atılmadı. Ama ben kendi adıma bu sorunun çözüme kavuşması adına CİMERE şikayette bulundum. İnanıyorum ki; benim gibi mağdur olan çok sayıda meslektaşımın da sorunu çözüme kavuşur. Şunu belirteyim ki ben kendi adıma çok mağdur oldum. Zaten pandemiden dolayı zor günler geçirdik. Sokağa çıkma kısıtlaması ve işyerlerinin belli saatler sonrası kapanması, hafta sonlarının yasak olmasıyla birlikte dükkanlarımızın kirası, kredi kartlarımızın borcu ve evimizin ihtiyaçlarını dahi karşılayamadık. Tam yasaklar bitti hayat 1 Temmuz itibari ile normale döndü diye sevinirken, açılan düğün sezonunda gelinlikçilerin anlaşma yaptığı kuaförler yüzünden şahsım adıma konuşuyorum mağdur oldum. Yetkililerin sesime kulak vermesini istiyorum” şeklinde konuşmasını sonlandırdı.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2021, 14:32

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20