Geleneksel meslek unutuluyor

MELTEM DUMAN

Sivas’ta demlik tamiratı yapan 55 yaşındaki Seyit Şenor, mesleğinin unutulmaya yüz tutan meslekler arasına girdiğini mesleğe her geçen gün ilginin azaldığını ve çırak yetiştiremediklerini söyledi.

Eskimiş veya bir köşeye atılmış çaydanlık ve tencerelerin tamir edilerek ayakta kalmaya çalıştıklarını belirten Seyit Şenor “Vatandaşlar bu demliğin kolu kırıldı, şunun bacağı tutmuyor” sözleriyle dükkanımıza demliklerini getiriyorlar. Bende eski demlikleri çeşitli işlemlerden geçirerek kullanılabilir hale getiriyorum. Ancak mesleğe ilgi yok denecek kadar azaldı. İşlerimiz yok denecek kadar az. Bu nedenle çırak yetiştirme şansımızda olmuyor” dedi.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan demlik Ustası Seyit Şenor,“Kesinlikle çelik denildiğinde herkesin aklına yenilenebilir ve ömürlük olması gelmelidir. Bizler genel anlamda çelik malzemeleri tamir ediyoruz ama tabi diğer ürünleri de yenileyip tamir edebiliyoruz. Bizler yıllardır dükkanda vatandaşların mutfak gereçlerini tamir ediyoruz. Kulpu olmayan tencereyi, kötü görünümde olan demliği ve hasar görmüş herhangi bir mutfak gerecini ne gerekiyorsa tamamlayıp işler hale getiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Eski ve geleneksel mesleklerden biri olan tencere tava tamir ve parlatma işinin sanat olduğunu anlatan Tamirci Şenor, “İlk zamanlar 3 tekerlekli bir araba ile dolaşır köylere mahallelere hizmet götürülürdü. Şimdilerde teknoloji ilerledi ve seyyarlıktan dükkana geçtik. Ancak yeni ürünlerin çıkması ile kimse eskisini tamir edip kullanayım derdine düşmüyor. İhtiyaç duymadığı halde fuzuli demlik, tencere takımları alıyorlar. Haliyle zücaciyecilerin kazanması gerekiyor ancak büyük marketlerde a’dan Z’ye her ürünün olması da onlarında bizim ki gibi işlerinin baltalanmasına sebep oluyor. Sivas’ta son kuşağız diyebilirim. Biz öldükten sonrada zaten yeni kuşaklar bu mesleğe sahip çıkamaz diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2022, 17:23

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER