Geçte olsa sonunda doktor ataması yapıldı

İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Selçuk Moğulkoç, Sivas’a Çocuk kardiyolog atamasının yapıldığını, hekimin önümüzdeki günlerde göreve başlayacağını söyledi. Çocuk nefroloji doktoru ve eksik branşlara atama yapılması noktasında Ankara’ya gideceklerini de aktaran Moğulkoç, “İnşallah bu hafta Ankara’ya gidip diğer branşlarda da hekimlerin Sivas’a gelmesi için takibimizi yapacağız. Sivas’ta ki sağlık hizmetlerini daha güzel daha kaliteli nasıl yürütebileceğimizi devamlı istişare ederek bu hizmeti sunmaya gayret ediyoruz” dedi.

SEYİT ÖMER YILDIZ

İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Selçuk Moğulkoç, 112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası kapsamında hastane başhekimleri ve yöneticileriyle birlikte basın mensuplarıyla bir araya geldi.

112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası kapsamında yapılacak etkinlikler ve sürekli gündeme gelen Yandal uzmanlarının eksikliği konusunda da açıklamalarda bulunan Moğulkoç, “Biz bunu göreve başladığımızdan beri her atama döneminde bakanlıkla birlikte irtibata geçerek takip ediyoruz ancak mevcut Sivas’ın ihtiyacı olan dallarda da yandal ihtisası bitiren uzman az sayıda olduğu için ilimize geç geldi. Çocuk kardiyoloğu arkadaşımızın ataması yapıldı yakında göreve başlayacak” dedi.

Diğer eksik branşlarla ilgili Ankara’ya gideceklerini aktaran Moğulkoç, “İnşallah bu hafta Ankara’ya gidip diğer branşlarda da hekimlerin Sivas’a gelmesi için takibimizi yapacağız. Sadece bize değil özel hastane ve üniversite hastanesine de doktor gelmesi birçok ihtiyacımızı giderecektir. Biz üniversite hastanesi ile de diğer özel hastane ile de birlikte kontakt halinde Sivas’ta ki sağlık hizmetlerinin daha güzel daha kaliteli nasıl yürütebileceğimizi devamlı istişare ederek bu hizmeti sunmaya gayret ediyoruz” ifadelerini kullandı.

İKİNCİ HASTANE İÇİN ARSA BAKILIYOR

İkinci hastanenin yapılması konusunda gelinen son durum hakkında da bilgiler veren Moğulkoç, “Tuzlugöl mahallesinde bir arsa bakıyoruz orası da büyük ihtimal bulundu. Oranın tahsisleri yapıldıktan sonra yüz ile yüzelli yataklı hastane yapılacak. Yatak sayısını artık o günün şartlarına göre belirleyeceğiz ve ondan sonra da inşallah yapımı başlayacaktır” şeklinde konuştu.

AMBULANS NOKTASINDA SIKINTI YOK

İlimizde yürütülen ambulans hizmetleri konusunda da bilgiler veren İl Sağlık Müdürü Moğulkoç, “2002 yılında ilimiz 20 ambulans ve 17 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonuyla hizmet vermekteyken bu rakamlar 2019 yılı itibariyle 75 adet standart kara ambulansı, bir tanesi kar küreme bıçaklı ve çelik paletli olmak üzere 8 adet kar paletli ambulans, 2 adet özel donanımlı ambulans (Yoğun bakım ambulansı ve dört sedyeli ambulans) , 1 adet Hava (Helikopter) ambulansı olmak üzere toplam 86 kara ve hava ambulansı ve 36 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonuyla ilimize hizmet vermektedir”dedi.

Ülkemizde en son TÜİK verilerine göre 16.418 kişiye bir ambulans düşerken ilimizde ise 7.607 kişiye bir kara ambulansı düştüğünün altını çizen Moğulkoç, 2019 yılının ilk 11 ayında 55.302 acil yardım vakasında vatandaşlarımıza acil yardım hizmeti sunmuş bulunmaktayız. Sunduğumuz acil sağlık hizmetinin kentsel olanlarının %94 ‘üne ilk 10 dk. içinde, ortalama olarak da 5 dk. 8 sn. de ulaşmış bulunmaktayız. Kırsal alanlarda sunduğumuz acil sağlık hizmetinde ise acil yardım vakalarının yüzde 74 ‘üne ilk 30 dk. içinde, ortalama olarak da 21 dk. 53 sn. de ulaşmış bulunmaktayız. İlimize tahsis edilen helikopter ambulans ise hizmete başladığı günden itibaren il içi ve il dışı uçuşlar ile toplamda 226 saat 37 dakika uçarak 129 vatandaşımızı il içinde, 17 vatandaşımızı ise iller arası taşıyarak sağlık tesislerine daha hızlı ulaştırmıştır şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2019, 14:54

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER