Fuarda hedef 500 bin ziyaretçi

6’ıncı Sivas Kitap Günleri yarın, onur konuğu İlber Ortaylı’nın imza günü ile başlayacak. Vali Davut Gül Buruciye Medresesinde bir açıklama yaparak bu sene kitap fuarına 500 bin ziyaretçi hedeflediklerini söyleyerek, ‘’Sadece Sivas’ta değil komşu illerimizde,ilçelerimizde de tanıtımlar yapıldı. Önemli ölçüde ziyaretçilerin geleceğini düşünüyoruz’’ dedi.

Fuarda hedef 500 bin ziyaretçi

YÜKSEL MENEKŞE

Sivas Kitap Günlerinin 6’ncısı yarın başlıyor. 14 Eylül tarihine kadar sürecek olan fuar kapsamında Tarihi Kent Meydanında kitap stantları sergilenirken, Buruciye Medresesinde ise ünlü isimler imza günü düzenleyecek. Fuar hakkında Buruciye medresesinde bir açıklama yapan Vali Davut Gül, bu sene fuara 400-500 bin kişinin ziyarette bulunmasını hedeflediklerini söyledi. Vali Gül yaptığı açıklamada, ‘’4 Eylül etkinlikleri çerçevesinde bu sene 6’sını yapacağımız kitap fuarı her sene olduğu gibi bu senede Buruciye medresesi bölgesinde olacak. Gelen misafirlerimiz, sanatçılarımız, kültür adamlarımızı Buruciye Medresesinde söyleşilerini, imza günlerini ve şiir dinletilerini yapacaklar. Biliyorsunuz bu sene geçmiş yıllardan farklı olarak 4 Eylül’ün akşamında aşıklar bayramı yapıldı, Sanayi fuarı yapılıyor. Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda tarım fuarımız yapıldı. Yarın da inşallah kitap günlerimiz başlayacak. Kitap fuarımıza Cuma günü İlber Ortaylı hoca ile başlıyoruz. Sivas’ta yaşayan şair ve yazarlar yine Sivaslılarla birlikte olacak, çeşitli programlar yapacaklar. İlber Ortaylı’nın dışında Abdulkadir Selvi, Mehmet Çelik, Mete Yarar, Nedim Şener, Yaşar Hacısalihoğlu, Ömer Döngeloğlu, Yasin Aktay, Emre Bağcı gibi konusunda uzman olan kişiler gelecek. Bunun dışında sosyal medyada ve kitap fuarının web sayfasında vatandaşlarımız kimlerin geleceğini takip edebilecekler. Gençlerle ilgili, kadınlarla ilgili, toplumun her kesimine hitap edecek isimler seçmeye gayret ettik. İnanıyorum ki dinlendiğinde hepsinden çok istifa edilecektir.

Sivasspor, Sivas’ın çok önemli bir değeri. Bir programı da Sivasspor’un hem başkanıyla, hem hocasıyla hem de geçmişte yine Sivasspor’a çok emekleri olan futbolcularla yapılacak. Aynı zamanda Sivas bir olimpiyat şehri. 3 tane güreşlerde olimpiyat şampiyonu olan değerimiz var. Hamza Yerlikaya, Ahmet Ayık ve Taha Akgül. Onlar beraber bir program yapacaklar. Bu sene geçen seneden farklı olarak Sivas Kitap Günlerini belediye ile birlikte yapıyoruz. Yani bu şu anlama geliyor? Gerek karar aşamasında gerekse finansına belediye ve il özel idaresi ortak yapıyorlar. Valiliğimiz koordine ediyor. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki Sivaslılar kitap fuarına ciddi anlamda ilgi gösterirler. İnşallah 400 bin 500 bin ziyaretçi rakamını yakalarız. Sadece Sivas’ta değil komşu illerimizde Sivas’ın ilçelerinde de tanıtımlar yapıldı. Oradan da önemli ölçüde ziyaretçilerin geleceğini düşünüyoruz. Bizim kitapçıkta olmayan ama gelecek İbrahim Kalın da var. Günü belli olduğunda haberdar edilecek kamuoyuna’’ dedi. Vali Gül fuarın yapılacağı bölgede incelemeler de yaptı.

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2017, 05:50

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER