Farklı gelişen çocuklar aynı yerde eğitim alıyor

Normal eğitim öğretim ortamlarından yararlanamayan okul öncesi çocuklarının, bireysel farklılıklarından ayrıştırılmadan, bütünleştirilerek akranları ile birlikte geleceğe hazırlamak amacıyla eğitim veren Tekin Çelikbilek Özel Eğitim Anaokulu'nu, Sivas Valisi Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Vali Yardımcıları Mehmet Nebi Kaya ve Yeliz Yıldızhan ziyaret etti.

Farklı gelişen çocuklar aynı yerde eğitim alıyor

ÜMİT KARAKAYA

Normal eğitim öğretim ortamlarından yararlanamayan okul öncesi çocuklarının, bireysel farklılıklarından ayrıştırılmadan, bütünleştirilerek akranları ile birlikte geleceğe hazırlamak amacıyla eğitim veren Tekin Çelikbilek Özel Eğitim Anaokulu'nu, Sivas Valisi Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Vali Yardımcıları Mehmet Nebi Kaya ve Yeliz Yıldızhan ziyaret etti. Türkiye'de özel eğitim veren 35, 'Tersine Kaynaştırma ve Bütünleştirme' sistemiyle eğitim veren 5 okuldan da biri olan anaokulunda; otizmli, özel gereksinimli, yabancı uyruklu ve koruma altındaki öğrenciler, 5 derslikte 11 öğretmen tarafından normal eğitim alan arkadaşları ile birlikte eğitim alıyor. Farklı gelişen çocukların okul öncesi eğitiminde önlerindeki engellerin ortadan kaldırılarak normal gelişen bireylerle aynı ortamda okul öncesi eğitimlerini almalarını sağlamak, sosyal sorumluluğun ve toplumsal gelişimin ilk adımında yer almak amacıyla hizmet veren Tekin Çelikbilek Özel Eğitim Anaokulu'nda farklılıklar gözetmeksizin tüm öğrenciler birlikte eğitim görüyor.

“ÇOCUKLARIMIZA ÖNCE İYİ İNSAN OLMAYI ÖĞRETMELİYİZ”

Minik öğrencilerle yakından ilgilenen Vali Salih Ayhan ve beraberindekiler, çocuklara hediyeler de verdi. “Akademik, kültürel ve sportif başarıları ile kabul gören bireyler yetiştirmemiz gerekiyor” diyen Vali Ayhan, “Türk Millî Eğitiminin amaçları doğrultusunda, temel değerlerimizi, demokratik yönetim ve yaşam tarzını benimsemiş, adaletli, saygılı, ahlâklı, çalışkan, uyumlu, kendi problemini çözen, girişken, katılımcı, çevresini koruma bilincine sahip, kültürü ve sanatı seven bireyler yetiştireceğiz. Çocuklarımıza önce iyi insan olmayı öğretmeliyiz. Ayrım yapmadan, yaratılanı yaratandan ötürü sevmeleri gerektiğini bilmeliler. Geçtiğimiz gün, Aksaray’da elim bir olay yaşandı. Yaşanan olayla ilgili otizmli öğrencilerimize ve ailelerine destek olmak insani ve İslami vazifemizdir. İnsanlık vicdanını derinden yaralayan böylesi üzücü olayların bir daha yaşanmaması en büyük dileğimizdir.” dedi.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER