“Ev almanın tam zamanı”

“Ev almanın tam zamanı”

Mehmet TIRPAN

Sivas Emlak Müşavirleri ve Komisyoncuları Dernek Başkanı Kerim Çayır, konut kredilerinin oldukça cazip olduğunu, ev fiyatlarının da bir kaçyıldır ki değişmediğini vatandaşların emlak almalarının kendileri açısından büyük faydalar sağlayacağını söyledi.

Daire fiyatlarının 2016 yılındaki konut fiyatlarının aynısı olduğunu ekonomik sıkıntılar nedeniyle ve kış ayları sebebiyle fiyatların oldukça uygun olduğuna dikkat çeken Çayır, “Sivas genelinde konut fiyatlarında son zamanlarda büyük bir düşüş oldu. Yatırım yapmak isteyenlerin bu düşüş zamanını çok iyi değerlendirmesi gerekli. Bu düşüş ise piyasanın canlı olmamasından kaynaklanıyor. Bu dönemi vatandaşlar iyi değerlendirsin” dedi.

Yaz aylarında konut fiyatlarında artış gözlenebileceğinin de altını çizen Çayır, “Her ne kedar şuanda gayrimenkul alma zamanı desekte vatandaşa vatandaşın alım gücü yok. 2016 yılı fiyatlarına göre konut satışı yapılıyor şuan. Müteaahit firmalar bir gayrimenkulu örneğin 200 bin TL’ye mal ediyorsa bu gayrimenkulu 220 bin TL’ye satıyor. Bazende zararına satışların yapıldığını duyuyoruz. Vatandaşlar paralarını mevduatta veya döviz de bekletene kadar gayrimenkul alsınlar. Hükümette konut kredileri noktasında gereken konut kredisi oranlarını aşağı çekti. Atılan bu adım emlak sektörünün canlandırması adına oldukça önemli. Aynı zamanda mevduat faizleri de düşürüldü. Birikimlerini çeşitli yatırımlarla değerlendiren vatandaşlar konut almaları halinde inanıyorum ki daha fazla karlı çıkacaklar” ifadelerini kullandı.

KİRA ÜCRETLERİ 10 YIL ÖNCE İLE AYNI

Kiralık konut fiyatlarında değişiklik olmadığını vurgulayan Başkan Çayır, “Emin olun 2016-2017 yılından itibaren kiralık konut ücretlerinde inanılmaz bir düşüş yaşandı. Artış olmadı. Bunu insanlara anlatamıyoruz. Geçmişe dönük bir çalışma yapıyorum şu anda. 2009 yılında 500-600 lira arasında kiraya verdiğimiz bir evi yıl 2019 olmuş, 10 yıl geçmiş aradan yine 500-600 liraya veriyoruz. Daha doğrusu veremiyoruz, çünkü talep yok.  Bazıları, ‘Öğrencinin sırtından geçindiler´, ‘Öğrencinin üç kuruş parasına göz diktiler´ diyorlar. Bu fikre hiç katılmıyorum. 2009 yılında öğrenci 500 liraya ev tutarken o evde 4-5 kişi barınıyordu. Belki o döneme göre çok gibi geliyordu ama o evi de çok fazla yıpratıyorlardı. Yıllık kiranın yarısını da ev sahibi eve harcamak zorunda kalıyordu. Çünkü öğrenci harap ediyordu evi. Bu yorumu savunanlara  veya bu şekilde düşünenlere soruyorum, merkezde 500-600 liraya evler var, hani nerede pahalılık? ‘Yurt yapılmasaydı kiralar artardı´ diye düşünenler de var. Bu görüşe de kesinlikle katılmıyorum. Yurtlar yapılmasa kiralar artmazdı. Çünkü zaten Sivas´ta gereğinden fazla konut stoku var. Niye kira artsın” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2019, 12:11

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER