Et Entegre tesisi ne zaman açılacak?

Büyük Birlik Partisi İl Genel Meclis Üyesi Aytekin Kulmaç, 30 milyon harcanarak yapılan Et Entegre Tesisinin ne zaman açılacağını merak ettiklerini, 2 yıl önce törenle açılan ve temsili olarak birkaç hayvan kesildikten sonra kapatılan tesisin biran evvel açılması gerektiğini söyledi.

Et Entegre tesisi  ne zaman açılacak?

Mehmet TIRPAN

Büyük Birlik Partisi İl Genel Meclis Üyesi Aytekin Kulmaç, Sivas’ta istihdam sağlanması amacıyla yapılan Et Entegre tesisinin ne zaman faaliyete geçeceğini merak ettiklerini söyledi. Et Entegre tesisinin açılışının 2 yıl önce törenlerle yapıldığı ancak halen faaliyete geçirilemediğini vurgulayan Kulmaç: “Besicilik yapan insanların ayağına bir hizmet getirelim ve besicileri bir noktada rahatlatalım diye yaklaşık 30 milyon TL para harcayarak Et Entegre tesisi yaptık. Ancak bir türlü hizmet veremedik. Et Entegre Tesisi Müdürünü İl Genel Meclisi’ne davet edelim. Et Entegre tesisinin ne olacağı konusunda bize bilgi versin” dedi.

Et Entegre tesisini Et ve Süt kurumuna devredildiğini de hatırlatan Kulmaç: “Biz İl Genel Meclisinde bu şehirde yatırım ve istihdam sağlayalım maksadı ile birkaç karar aldık. Almış olduğumuz kararlardan bir tanesi Sivas’ta Et Entegre Tesisi.  30 milyon TL para harcayarak tesisi yaptık. Yani Sivas İl Özel İdaresi olarak bu tesisi yaptık ve döndük Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğüne teslim ettik. Elektrik külfetinden dolayı da yanına yaklaşık 6,5 milyon para harcayarak elektrik üretim sistemi koyduk ki elektriği ucuza mal etsin diye. Açılışını yaptık temsili olarak birkaç hayvan kesimi yapıldı ancak bir türlü faaliyete girmedi. Şimdi bir de döndük et problemi ile karşı karşıya kaldık. Vatandaşın 8 bin TL’ye aldığı bir düveyi yaklaşık 6 ay besledi ve 2 bin TL para harcadı. Besici hayvanını kestirmek istese 23 liradan kestiriyor. Besici 3 kuruş kar edeyim derken 5 kuruş zarar etti. ESK Sivas Et Kombinası Kombina Müdürü Zekeriya Güleri İl Genel Meclisine davet edelim Et Balık Kurumunun et fiyatları ile ilgili, et ithalatı ile ilgili ülkede neler yapılıyor?, Sivas’taki Et Entegre tesisinin ne olacak? son durumu nedir? Çiftçiye veya besiciye nasıl bir hizmet verilecek bize bilgi versin. Son dönemdeki kuraklık Sivas çiftçisini sıkıntıya soktu. Yani ektiğiyle biçtiği ile sattığını bir türlü denk getiremedi. Çiftçi pancar parasına mazotçuya senet verdi. Patatesten alacağı paraya bir başkasına senet verdi. Çiftçinin durumu perişan. Bu ülke hepimizin ülkesi. İktidar, muhalefet ve ana muhalefet olsun hepimiz aynı kaygıyı taşıyoruz. Doğru olan her şeye teşekkür etmemiz lazım yanlışları da eleştirmemiz lazım” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2017, 05:40

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER