“Et Balık Kurumu ne olacak?”

İl Genel Meclisi Büyük Birlik Partisi (BBP) Grup Başkan Vekili Aytekin Kulmaç, “30 milyon lira harcanarak kurulan Et ve Entegre Tesisinde bir defaya mahsus kesim yapılıp kapandı. Et ve Süt Entegre Tesisinin bugünkü durumu nedir? Üretici ve besicilere yönelik çalışmalar neler? Ne zaman faaliyete geçecekler? Sivas´taki Et Balık Kurumu ne olacak, son durumu nedir, çiftçiye veya besiciye nasıl bir hizmet verilecek” dedi.

“Et Balık Kurumu ne olacak?”

Mehmet TIRPAN

İl Genel Meclisi Büyük Birlik Partisi (BBP) Grup Başkan Vekili Aytekin Kulmaç, Et ve Entegre Tesisinde yaşanan sıkıntılar meclisin gündemine taşıdı. Bir kez kesim yapıldıktan sonra kapatılan Sivas Et Kombina Müdürü Zekeriya Güler´i meclise davet ederek çalışmalar hakkında bilgi vermesini talep eden Kulmaç, “30 milyon lira harcanarak kurulan tesisin bir defaya mahsus kesim yapılıp kapandı. Et ve Süt Entegre Tesisinin bugünkü durumu nedir? Üretici ve besicilere yönelik çalışmalar neler? Ne zaman faaliyete geçecekler?” dedi.

Gerek kuraklık gerekse et fiyatlarındaki bilmece nedeniyle çiftçi ve besicilerin zor durumda olduğunun altını çizen Kulmaç, “Meclis olarak bu şehirde yatırım ve istihdam sağlayalım maksadı ile birkaç karar aldık. Almış olduğumuz kararlardan bir tanesi Sivas´ta daha önce özelleştirilen Et Balık Kurumu´nun getirilerek bu şehirde besicilik yapan insanların ayağına bir hizmet getirelim ve besicileri bir noktada rahatlatalım diye yaklaşık 30 milyon lira para harcayarak Et ve Entegre Tesisini kurduk. Yani Sivas İl Özel İdaresi olarak bu tesisi yaptık ve Et Balık Kurumu Genel Müdürlüğüne teslim ettik. Şimdi biz Et Balık Kurumu´nun 2 yıl önce açılışını yaptık devlete teslim ettik. Elektrik külfetinden dolayı da yanına yaklaşık 6,5 milyon lira para harcayarak elektrik üretim sistemi koyduk ki elektriği ucuza mal etsin diye. Bunların yanı sıra besicilerimiz ve çiftçilerimiz ciddi manada sıkıntıda. Son dönemdeki kuraklık Sivas çiftçisini sıkıntıya soktu. Yani ektiğiyle biçtiği ile sattığını bir türlü denk getiremedi. Çiftçi pancar parasını aldı senet karşılığı mazotçuya verdi. Patatesten alacağı paraya bir başkasına senet verdi. Şimdi bir de döndük et problemi ile karşı karşıya kaldık. Vatandaş 8 bin liraya aldığı bir düveyi yaklaşık 6 ay besledi 2 bin lira da para harcadı. Et Balık Kurumu´na ise 23 liradan kestirecek. Yani besici 3 kuruş kar edeyim derken 5 kuruş zarar etti. Bizim şuan da Sivas´ta Et Balık Kurumumuz var sadece örnek ve numune olsun, sistem düzgün çalışıyor mu diye bir kesim yaptık ve kapattık. ESK Sivas Et Kombinası Kombina Müdürü Zekeriya Güler´i İl Genel Meclisine davet edelim. Et Balık Kurumu´nun et fiyatları, et ithalatı, ülkede neler yapılıyor, Sivas´taki Et Balık kurumu ne olacak, son durumu nedir, çiftçiye veya besiciye nasıl bir hizmet verilecek bize bilgi versin” ifadelerini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2018, 04:50

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER