“Esnafların rızkı gasp edilmemeli”

“Esnafların rızkı  gasp edilmemeli”

MEHMET TIRPAN

Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Akgül, Salgın sürecinde esnafa verilen desteklerin yeterli olmadığını, desteklerin artırılması gerektiğini söyledi.

Esnaf ve Sanatkarın durumunda bakıldığında desteklerin artırılmasını ne bir şekilde gördüklerini aktaran Başkan Akgül, “Esnaflar salgın sürecinde ciddi derecede mağdur oldu. Özellikle küçük esnaf çok ciddi zarar gördü. Ulusal Marketlerin sürekli açmış olduğu şubeler nedeniyle zaten doğru düzgün iş yapamayan küçük esnaf çaresiz bir durumda. Özellikle market zincirlerinin ilimizde rast gele şubeleşmesinin önüne geçilmeli” dedi.

Bu konuda Belediyenin harekete geçmesi gerektiğini aktaran Akgül, “Ulusal Market zincirleri tekelleşti. Tekelleşmenin olduğu yerde rekabette huzurda olmaz. Adeta ulusal marketler binlerce esnafın rızkını gasp eder hale geldi. Bu sebeple yerel bazda Belediyenin ulusal market zincirlerinin şubelerinin ruhsatlandırılmaması noktasında gerekli adımı atması bekleniyor. Şehrin ekonomik yapısını olumsuz etkileyen marketler temsil ettiğim odaya bağlı bin 500’ün üzerindeki esnaf kesimini rajatsız ediyor. Bu marketlerin satmadığı hiç bir şey yok. Meyve sebeden tutun artık züccaciye, nevresim, ayakkabı hatta elektrik prizine kadar bin bir çeşit ürün satıyor. Biz tabiki yenilikten yanayız ancak bunu yaparkende diğer esnafların rıskını gasp etmemeliyiz” ifadelerini kullandı.

ALINAN TEDBİRLERDE ESNAFI ZORA SOKUYOR

Salgın sürecinde alınan tedbirler ve kısıtlamalrın özellikle Bakkaliye üzerinden satış yapan esnafları kapanmaya zorladığını aktaran Başkan Akgül, “Salgınla ilgili tedbirler ve kararlar alınıyor. Alınan kararlar şehrin şartlarına göre uyarlanmalı.  Bizim şehrimizde kurallara ciddi derecede riayet ediliyor. Yöneticilerimiz dükkanların açılış ve kapanış süreleri ile ilgili biraz daha tolerans göstermeli. Çünkü ulusal zincirlerle küçük esnafların kapatılması etik değil. Ulusal marketler kapandıktan sonra zaten küçük esnaf iş yapabiliyor. Bu konuda gerekli müsamaların tanınması esnafımızı rahatlatacak” şeklinde konuşmasını sonlandırdı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER