“Esnaf herşeyin iyisine layık”

“Esnaf herşeyin iyisine layık”

MEHMET TIRPAN

Sivas Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Kamuda çalışan işçi ve memurların 7 bin 200 prim günün doldurduktan sonra emekli olabildiğini ancak esnafın 9 bin prim gününü doldurduktan sonra emekli olabildiğini söyledi.

Kamuda çalışan insanların günde 8 saat çalıştığını aktaran Köksal, “Esnaf günde 16 saat işinin başında. 9 bin gün prim şartını dolduran ve emekli olan esnaflar asgari ücretin altında maaş alıyor. Bağkur emeklisinin maaşlarının mutlaka iyileştirilmesi gerekiyor. Esnaf herşeyin iyisine layıktır. Eğer bir ülkede esnaf huzursuzsa o ülkede istikrardan bahsetmek mümkün değil” dedi.

Bu mağduriyetin giderilmesi noktasında da girişimlerde bulunduklarını aktaran Başkan Köksal, “ Bu tür sorunları Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonunda her ay tartışıyoruz. Bizim tartıştığımız sorunları Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken ilgili bakanlıklara iletiyor. Bizim toplantımıza mutlaka bir genel müdür veya müsteşar katılıyor. Bakanlıklarda bu konuda çalışma yapıyor. Özellikle bu konuların çözülmesini umut ediyoruz. Esnaf ve sanatkarlarımız toplunda en fazla çalışan kesimden biri olmasına rağmen, en uzun prim gün sayısını ödüyor. SGK çalışanları ise 7 bin 200 prim gününde emekli olmaktadır. Bu durum Anayasa’nın 173. Maddesinde belirtilen ‘ Devlet Esnaf ve sanatkarını koruyucu tedbirler alır’ hükmüne aykırı. Mesai gözetmeksizin çalışan esnaflara mutlaka yıpranma payı verilmesi gerekli. Mevcut prim gün sayısı düşürülmeli ve esnaflarımızın emekli olduğu zamanda maaşlarında iyileştirme yapılmalıdır. Yoğun çalışma temposunun emeklilikte göz önünde bulundurulmalı. Esnaf ve sanatkarlarımız toplumda en fazla çalışan kesimdir. Yoğunluktan bazı zamanlarda 24 saat üzerinden çalışma dahi yapabiliyor. Buna rağmen esnaflarımızın ödemesi gereken prim gün sayısı daha fazladır. Anayasanın 173. Maddesinde ‘ devlet esnaf ve sanatkarını koruyucu ve kollayıcı tedbirler alır’ ifadesinden hareketle devletimizin esnafımızı korumasını, fazla prim gün sayısı altında ezilmemesini arzu ediyoruz. Esnaf ve sanatkarlarımıza da yıpranma payı getirilmesini ve emeklilik sürelerinin biran önce eşitlenmesini bekliyoruz” şeklinde konuşmasını sonlandırdı.

  

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2019, 14:37

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER