Eskiyen Sivas kilimleri yeniden hayat buluyor

SEYİT ÖMER YILDIZ

Sivas’ın meşhur kilimleri köylerden toplanarak çanta, cüzdan ve yelek olarak yeniden hayat buluyor. Eskiyen ve yırtıkları bulunan Sivas kilimleri köylerden toplanarak hediyelik eşyalar hahaline getiriliyor.

Şifaiye medresesi içerisinde Sivas kilimlerinin satışını yapan Ebubekir Demirkaya; “Bu kilimleri köylülerden alıyoruz yıkatıyoruz, kullanılacak durumda olanları rafa koyuyoruz yırtıkları olanları ise çanta, cüzdan ve yelek olarak yapıp değerlendiriyoruz” dedi.

Kilimlere ve hediyelik eşyalara ilginin genellikle yaz aylarında turistlerin ve gurbetçi vatandaşların gelmesiyle arttığını belirten Demirkaya; “ İnsanlar genellikle kilimlerden yaptığımız çanta, cüzdan ve yelekleri hediyelik olarak tercih ediyorlar ancak kilimleri de çoğu vatandaş evlerine alarak kullanmayı tercih ediyorlar” dedi.

Fiyatlar hakkında da bilgi veren Ebubekir Demirkaya kilimlerin 500 lira ile 2 bin lira arasında değiştiğinin altını çizerek cüzdan,çanta ve kilimlerin ise 15 lira ile 50 lira arasında değiştiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2019, 16:03

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER