Eski sanayi sorunu çözüm bekliyor

Bir kısmı yıkılan bir kısmında ise ticari faaliyetlerin devam ettiği eski sanayi sitesindeki anlaşmazlıkların tam anlamıyla ne zaman çözülecek merak ediliyor.

Eski sanayi sorunu çözüm bekliyor

MEHMET TIRPAN

Bir kısmı yıkılan bir kısmında ise ticari faaliyetlerin devam ettiği eski sanayi sitesindeki anlaşmazlıkların tam anlamıyla ne zaman çözülecek merak ediliyor. Sürekli anlaşmazlıkların yaşandığı ve kentin merkezine oldukça yakın olan eski sanayinin ne zaman Sivas’a kazandırılacağı ise merak konusu. Bakanlar kurulu kararı ile riskli bölge ilan edilen alanda işyerleri sahipleri ile yapılan görüşmeler de yüzde 84 oranında anlaşmaya varıldığı kalan yüzde 16’lık kısımla ilgili mahkeme sürecinin sürdüğü de biliniyor. Aradan uzun yıllar geçmesine rağmen çözülemeyen anlaşmazlıklar bölgede çirkin bir görüntü oluşturmaya devam ediyor. Yıkımlar başlamadan önce bölgede 630 işyeri vardı. Avan proje olarak adlandırılan projeyi 450 civarında dükkân sahibi benimsedi. Yine yapılan görüşmelerde ise 60 iş yeri sahibi rızası ile muvafakat verdi. 11 bin metrekarelik alandaki 120 dükkân sahibi ise hazırlanan projelere karşı çıkarak itiraz etti. Bölgede bulunan 630 işyerinin sadece 130’u işyerleri sahiplerinin rızası ile yıkıldı. Sivas Belediyesinin geçtiğimiz yıllarda kamuoyu ile paylaştığı ve avan proje olarak adlandırdığı ve şehrin ve sanayi esnafının ekonomisine büyük katkı sunacak diye tanıttığı projeyi biran evvel hayata geçirmesi bekleniyor. Şehrimizin en işlek caddelerden biri olan Atatürk Caddesi üzerinde, Aksu Parkına cepheli yaklaşık 80.000 m2 alanda kimi dükkânlar yıkılmış vaziyette kimi dükkânlar ise halen faaliyet göstermeye çalışıyor. Geceleri âlemcilerin mekânı haline gelen bölgede her ne kadar tedbir alınsa da alkoliklerin önüne geçilemiyor. Uzun yıllar sanayi sektörüne hizmet etmiş olan Eski Sanayi Bölgesi, ekonomik ömrünü doldurarak kentin merkezinde çöküntü bölgesi haline gelmiş ve her biri 30-40 yıllık harabe binalardan oluşan bir alan. Sivas Belediyesi Eski Sanayi Bölgesini 1: 5000 ölçekli nazım planında ve 1:1000 ölçekli uygulama planında kentimizin ekonomik gelişimi ve halkımızın daha sağlıklı çevre ve konutlarda yaşamasını sağlamak amacıyla “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı” ilan etmişti. Kentsel Dönüşüm Alanı ilan edilmeden önceki imar durumuna göre Atatürk caddesine paralel olan kısımda ortalama 5,000 m2 lik kısım emsal 4.00 bitişik nizam 5 katlı ticaret alan olarak görülüyordu.

2017 YILINDA RİSKLİ ALAN İLAN EDİLMİŞTİ VE BELEDİYEYE YETKİ VERİLMİŞTİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığına 29.09.2016 tarihinde müracaat edilerek bu alanın riskli alan olarak ilan edilmesi istenmişti. 01.06.2017 tarihli resmi gazetede yayınlanan, 01.05.2017 tarih 2017/10215 sayılı bakanlar kurulu kararı ile 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi hakkındaki kanun gereğince riskli alan ilan edilmişti. Sivas Belediyesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğünden riskli alan uygulama yetkisini 08.06.2017 tarih 5526 sayılı yazısı ile istemiş ve 12.07.2017 tarih 9044 sayılı Bakanlık Makam Olur ‘u ile riskli alan uygulanma yetkisi Sivas Belediyesine verilmişti.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet tosun
ahmet tosun - 2 yıl Önce

gündeme getirdiğiniz için teşekkür ederim hiç fırsat vermeden biran önce belediyenin öncülüğünde yapılması lazım siyasiler burayı seçime bir yıl kala gündeme alıyorlar inşAllah hilmi başkan bunu yapmaz

SIRADAKİ HABER