Erteleme çiftçiyi sevindirdi

Sivas Tarım Platformunun girişimleriyle, Tarım Bakanlığı çiftçinin borçlarını 1 yıl süreyle erteledi. Kararı değerlendiren Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, ‘’Sivaslı çiftçi kuraklık nedeni ile büyük sıkıntı içerisinde. Bu karar çiftçimizi sevindirdi. Bakanımıza teşekkür ediyorum’’ dedi.

Erteleme çiftçiyi sevindirdi

YÜKSEL MENEKŞE

Çeşitli afetler nedeniyle zarar gören üreticilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi borçları bir yıl süre ile ertelendi. Bakanlar Kurulu kapsamındaki kredi borçlarının ertelenmesine dair Bakanlar Kurulu Kararı, 29 Kasım’da Resmi Gazete’de yayımlandı. Borç ertelemeden, 1 Ocak 2017 tarihinden 31 Aralık 2017 tarihine kadar Türkiye sınırları içerisinde meydana gelen deprem, yangın, aşırı sıcak zararı, samyeli, çığ, heyelan, taban suyu yükselmesi, sel-su baskını, fırtına, aşırı yağış, aşırı kar yağışı, kar fırtınası, dolu, kırağı, don kuraklık, yıldırım düşmesi, güneş yanıklığı ve hortum afetlerine maruz kalan ve bu afetler sebebiyle ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları zarar gören, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın diğer kayıt sistemlere göre kayıtlı olup, üretimlerine devam eden gerçek veya tüzel kişi üreticiler yararlanacak.

Kararın çiftçiye müjde niteliği taşıdığını söyleyen Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, ertelemeyi değerlendirdi. Çetindağ, “Sivas’ta kuraklığın şiddetli olmasından dolayı çiftçimiz sıkıntılı idi. Biraz geç de olsa erteleme kararının çıkması çitçimizi rahatlattı. Bu ertelemenin çıkmasında önemli katkılardan birisi de Sivas Tarım Platformu oldu. Sivas Ziraat Odası nezdinde platform olarak Ankara’ya gittik ve durumu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba’ya ilettik. Neticede bir yıllık erteleme çıktı. Bu noktada emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bu erteleme Sivas Tarım Platformunun gündeme getirmesiyle çıktı ve ülke genelinde yayımlandı.  Süreç nasıl başlayacak? Komisyon raporları tutulacak ve Pazartesi veya Salı günü hazır olacak. Biz de çiftçilerimize bunu duyuracağız. Çiftçilerimiz ilde il müdürlüklerine, ilçelerde ise ilçe tarım müdürlüklerine dilekçelerini verecekler. Borçlarını yatırmayan çiftçilerimizin dilekçe tarihlerini geçirmemesi çok önemli. Çiftçimiz bir nebze de olsa rahatladı. İnşallah önümüzdeki yıl bu ertelemeye hiç gerek kalmadan yağmurların daha düzenli gider ve çiftçimiz için bol ve bereketli bir yıl olur’’ dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2017, 05:45

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER