“Erkek hayvanları tercih edin”

“Erkek hayvanları  tercih edin”

MEHMET TIRPAN

İl Tarım ve Orman Müdür Seyit Yıldız, Kurban alımında erkek hayvanların tercih edilmesi gerektiğini söyledi.
Hayvan varlığının sirkülasyonunun devam etmesi için dişi hayvanların önemli olduğunu vurgulayan Yıldız, “Sivas tarım ve hayvancılık şehri. İlimizdeki hayvan nüfusunu artırmaya yönelik çalışmalarımız sürdürülüyor. Bu konuda ciddi bir ilerlemede kaydedildi. Bu sebeple Kurbanlık hayvan tercihinde erkek hayvanların seçilmesi büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısındaki artışı sürdürecek” dedi.

Sadece kısır olan veya vasfını yitirmiş dişi hayvanların satılabileceğinin altını çizen İl Müdürü Yıldız, “Dişi hayvanını satmak isteyen besicilerimizin hayvanının kısır olduğuna veya vasfını yitirdiğine dair Veteriner Hekimlerden rapor alması gerekiyor. Alınan raporun beyan edilmesi ile birlikte bu tür dişi hayvanların satışına izin verilecek. Aksi halde hiçbir dişi hayvanın satışına müsaade edilmeyecek. Hayvan pazarına da gelen kurbanlık hayvanların pasaportu, küçükbaş hayvanların ise nakil belgesi ve Veteriner Sağlık Raporu olması gerekiyor. Bu belgeler hayvanların getirildiği kaynağın ve hayvanların sağlığının güvencesi niteliğinde” ifadelerini kullandı.

Kurbanlık hayvan olarak alınacak olan hayvanların dişlerinin kontrol edilmesi gerektiğini de altını çizen Yıldız, “Kurbanlık olarak tercih edilecek sığır ve mandanın iki yaşını doldurması lazım. Küçükbaş hayvanların ise bir yaşını doldurması gerekiyor. Kurban edilecek hayvanın, sağlıklı, azaları tam ve besili olması, hem ibadet açısından, hem de sağlık bakımından önemli. Bu sebeple kötürüm derecesinde hasta, zayıf ve düşkün, bir veya iki gözü kör, boynuzlarının biri veya ikisi kökünden kırık, dili, kuyruğu, kulakları ve memelerinin yarısı kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökük hayvanlardan kurban olmaz. Ancak hayvanın doğuştan boynuzsuz olması, şaşı, topal, hafif hasta, bir kulağı delik veya yırtılmış olması, memelerinin bir kısmının olmaması, kurban edilmesine mani teşkil etmez. Kurbanlık olarak alınacak hayvan sağlıklı ve etine doldun olmalı” ifadelerini kullandı.

Kurbanlık hayvanlarla ilgili bilgilere kulak küpesinden de ulaşılabileceğini hatırlatan Yıldız sözlerini, “Alınacak olan kurbanlık hayvanın bilgilerini "TÜRKVET", "HaySag", "Küpe Sorgulama" gibi mobil uygulamalardan veya "https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr/" adresinden kontrol edilebilir. Hayvanın kulak küpesinden hayvanın kaç yaşında olduğu net bir şekilde görülür” şeklinde sonlandırdı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER