“EPDK' dan Doğalgaz talep ettik”

Sızır Belediye Başkanı Nevzat Göksu, beldelerinin doğalgaza kavuşması amacıyla Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) başvuruda bulunduklarını söyledi.

“EPDK' dan Doğalgaz talep ettik”

Mehmet TIRPAN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile harekete geçen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 94 ilçeyi daha doğal gaza kavuşturma kararı almasının ardından Sızır Belde Belediyesi harekete geçti.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) başvuruda bulunan Sızır Belediye Başkanı Nevzat Göksu, acilen doğal gaza ihtiyaçlarının olduğunu belirtti. Başvurusunda; 2017 yılına ilişkin Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) sonuçlarına göre beldelerinde 2 bin 888 kişinin olduğunu belirten Göksu, doğal gazın olmaması nedeniyle kış aylarında nüfusun büyük oranda düştüğüne dikkat çekti.

Göksu, EPDK’ya yaptığı doğal gaz başvurusunda; “Beldemiz TÜİK 2017 verilerine göre 2 bin 888  nüfusa sahip olup,  turistik öneme de haiz olduğundan  yaz aylarındaki nüfusu 3 katına çıkmaktadır. Beldemizde ısınma amaçlı olarak odun, kömür gibi katı yakıt kullanılmaktadır. Nüfusumuzun büyük bir bölümü emekliler ve yaşlılardan oluşmaktadır.  Kış aylarını ısınma probleminden dolayı kasabamız dışında geçirmektedirler. Bu gerekçelerle doğalgaz kullanımına şiddetle ihtiyaç duymaktayız. Bağlı olduğumuz Gemerek ilçemize mesafemiz 17 kilometre olup, ilçemizde doğal gaz kullanılmaya başlanılmıştır. Kasabamızda; belediyemize kayıtlı 2 bin 260 su abonesi ve 2 bin 500 elektrik abonesi bulunmaktadır. İlçemizle kasabamız arasında irili ufaklı yerleşim merkezleri bulunduğu dikkate alınarak ilçemizden kasabamıza da doğal gaz hattı çekilerek bağlanmasını talep ediyoruz”  ifadelerine yer verdi.  

 

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2018, 04:50

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER