“Engellilerin bir gün değil her gün hatırlanmalı”

“Engellilerin bir gün değil  her gün hatırlanmalı”

MEHMET TIRPAN

Eğitim Bir-Sen İl Engelliler Komisyon Başkanı Selman Devecioğlu, Engellilerimizin sorunlarının çözümü ve kazanımların daha da artması için şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada sorunların üzerine kararlılıkla gideceklerini söyledi.

Engelli vatandaşların hayat şartlarının düzeltilmesi noktasında halen birtakım eksiklikler görüldüğünü aktaran Devecioğlu, “Engellilerin canını acıtan, sahip olamadıkları değil maruz bırakıldıklarıdır. Engellilerin engellenmesi durumu, yaşanan en büyük problemimizdir. Toplumsal duyarlılığın arttığı, bakışların üzerimizde odaklandığı “3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde bizlerin maruz bırakıldığı engelleri anlatmayı gelecek nesiller için borç biliyoruz” dedi.

3 Aralık Dünya Engelliler Gününün kutlama günü olmadığını, aslında farkındalıkları artırma günü olduğuna vurgu yapan Devecioğlu, “Engelli olduğu için hiç kimse toplumdan dışlanmamalı, engelliler eğitim, istihdam ve her alanda imkan ve fırsatlardan yoksun kalmaması için özen gösterilmelidir. Sosyal devletin üzerine düşen görevi, vatandaşlarının ihtiyacı olan, eğitim, sağlık başta olmak üzere temel hizmetleri onlara sunmaktır. Eğitim hayatında, eşit, erişilebilir ortamları oluşturmalı, engelsiz bireylerle, özel gereksinimli çocuklarımızın fırsat ve imkan dengesi içerisinde eğitim almaların da ki sıkıntıların ortadan kaldırılması hepimizin önceliği olmalıdır. Engel olmayın destek olun sloganını toplumun her ferdine beraberce  yayacağız. Zira gerekli destek verildiği, imkanların tam olarak sağlandığı taktirde engelli vatandaşlarımızın, bilim, spor, sanat, iş dünyası gibi pek çok alanda üstün başarılara imza attıklarını görüyoruz. Toplumun engellediği kadar engelli bir bireyim, inandığım her şeyi yaparım” diyen engelli vatandaşlarımız; önyargıların ortadan kaldırılmasını istemektedirler. Sendikamız, engellilerin önüne konan tüm engellerle, çevre düzenlemesinin yetersizliğiyle, insanların olumsuz tutumlarıyla mücadele etmeyi amaçlamaktadır. Engellilerin canını acıtan sahip olamadıkları değil, maruz bırakıldıklarıdır. Sendikamızın belirli gün ve haftalarda değil, yılın 365 günü her alanda, engelli vatandaşlarımızla beraber olduğunu belirtiyoruz. Hak temelli mücadelemizi engelli vatandaşlarımızla birlikte vermeyi sürdüreceğiz. İş yerlerinin erişilebilir olması, çalışma ortamlarının engellilere uygun hale getirilmesi, çalışma hayatında oryantasyonun sağlanması, yardımcı hizmetler sınıfında çalışan engellilerin işlerini güçlükle değil, kolaylıkla ve faydalı bir şekilde yapacağı pozisyonlara atanması ve desteklenmesi, Engellilere ayrılan kadrolara uygun görülen engellilerin ataması yapılarak, engelli istihdamında artış sağlanması, yönetim kadrolarında ve karar alma mekanizmalarında bu kişilerin değerlendirilmesi dileğimizdir. Hak temelli bir mücadele gerçekleştirmek için, üyeleri arasında ayrım yapmadan tamamını kucaklayan bir anlayışla hizmet eden sendikamız, gerek başkan olarak gerekse yönetimde engelli bireylerin de söz sahibi olduğu, tek ve yetkili sendika olma özelliği taşımaktadır. Üstlendiği misyon ve kararlı adımlarla, yılmadan, önüne birçok engeller konmasına rağmen, azim ve gayretle, engelleri bir bir aşan sendikamız; rahmetli Mehmet Akif İnan çizgisinde yoluna devam etmektedir. Çalışmalarında engellerin bedenlerde değil, düşüncelerde olduğunu, her fırsatta dile getirmekte ve engelli vatandaşların, engelsiz bir hayat sürmesi için gayret etmektedir.  Engellilerin yalnızca belirli gün ve haftalarda değil, her gün hatırlanması en büyük temennimizdir. Bu gün 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde, engelli vatandaşlarımıza, engelsiz yarınlar diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2019, 14:51

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER