Engelleri aşmanın yollarını anlattılar

Engelli öğretmenler, Atatürk Anadolu Lisesi’nde ‘Engellilerle Farkındalık Söyleşisi’ne katılarak, hayat tecrübelerini ve engelleri aşmanın yollarını anlattılar.

Engelleri aşmanın yollarını anlattılar

YÜKSEL MENEKŞE

Milli Eğitim Müdürlüğü ile Cumhuriyet Üniversitesi arasında imzalanan protokol kapsamında Atatürk Anadolu Lisesi’nde Engellilerle Farkındalık Söyleşisi düzenlendi. Programa Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, CÜ Rektör Başdanışmanı Prof. Dr. Recep Toparlı, Şube Müdürü Mesnet Aras, Okul Müdürü Haluk Doğan, öğretmen ve öğrenciler katıldı. Programın açış konuşmasını yapan Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, “Karşımızda farklı engel guruplarından öğretmenlerimiz var. Onlar bu engellere sahip ama kendileriyle çok barışık. Sezer Bey Felsefe öğretmenimiz, Selman Bey tarih öğretmenimiz, Mustafa Epik Bey, belediye de engellilerle ilgili çok önemli faaliyetlere imza atıyorlar. Onlar, bu engellerine rağmen nasıl mücadele ettiklerini, nasıl başarılı olduklarını sizlerle paylaşacaklar. O nedenle çok önemli bir rol model çalışması bu. Bu çalışma bugün ilk olarak sizin okulunuzda başladı ve birçok okulumuzda yapılacak.” İfadelerini kullandı.

Prof. Dr. Recep Toparlı’nın moderatörlüğünde gerçekleştirilen söyleşide görme engelli tarih öğretmeni Selman Devecioğlu, Felsefe Öğretmeni Sezer Kızkapan ve Sivas Belediyesi İşaret Dili Eğitmeni ve İşitme Engelliler Spor Kulübü Başkanı Mustafa Epik önemli mesajlar verdi. Devecioğlu, Kızkapan ve Epik, hayat hikâyelerinden örnekler vererek, karşılaştıkları zorluklar ve bu zorlukların üstesinden nasıl geldiklerini, başarı hikâyeleri ve engellilerin beklentilerine yönelik önemli paylaşımlarda bulundu. Prof. Dr. Toparlı ise “Allah’ın insanlara ne kadar iyilik lütfettiğini anlamak için o lütufları olmayan insanlara bakmak lazım. Ama acıyarak değil. Bu insanlar kendileri ile çok barışık, hayat dolu insanlar. Bu insanlardan örnek alacağız. Unutmayın ki bir an sonra ne olacağımız belli değil.” İfadelerini kullandı. Devecioğlu, Kızkapan ve Epik programın sonunda öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2018, 04:30

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER