“En ciddi sıkıntıyı esnaflar yaşıyor”

SEYİT ÖMER YILDIZ

Cumhuriyet Halk Partisi Sivas İl Başkanı Yılmaz Çoşkun, 81 il başkanı ile beraber ortak basın açıklaması yaparak pandemi sürecinde en çok sıkıntı ile karşı karşıya olanların esnaflar olduğunu söyledi.

Başkan Coşkun; “ Ülkemiz ağır bir salgın sürecinden geçmektedir. tüm yurttaşlar bu süreçten olumsuz etkilenirken en ciddi sıkıntıyı yaşayan kesimlerin başında esnaflarımız gelmektedir. Salgın döneminde 700 bin esnaf dükkanını kapatırken iktidar, sosyal devlet olarak esnafa karşılıksız olarak tek kuruş yardımda bulunmamıştır. bu süreçte dükkanını kapatan esnafın her türlü vergi, stopaj, sigorta, kira ve faturalarının devlet tarafından karşılanması taleplerimiz borç içinde yüzen esnafın krediye rahat ulaşabilmesi için sicil affı çıkarması önerimiz iktidar tarafından gündeme alınmamıştır. Esnafımız her geçen gün kötüleşen ekonomik koşullar altında ezilirken artık dayanacak gücü kalmamıştır. ülkenin dört bir yanında her gün yüzlerce esnafın kepenk kapattığı, siftah yapmadan günü bitirdiği haberlerinin yanı sıra bir de borçlarını ödeyemediği, ailesini geçindiremediğiiçin intihar eden esnaflar ya da tezgahına el konulduğu için kendini yakan güvencesiz seyyar satıcı haberleri gelmektedir” dedi.

Coşkun; “ TÜİK’in verilerine göre 2 milyon 616 bin esnafımız varken, bu yıl hem pandeminin hem de yaşanan ekonomik krizin etkisiyle 335 bin esnafımız kepenk kapatmak zorunda kalmıştır. geçtiğimiz haziran ayında 7 bin 222 iş yeri kapanırken bu rakam son 5 yılda bütün haziran aylarındaki en yüksek veri olarak kayıtlara geçmiş durumdadır. Esnafla beraber esnaf sayılan ama dükkanı olmayan pazarcılar, 500 bin kağıt toplayıcısı, 30 bin simitçisi, 10 bin çiçekçi, 6 milyon kişi sokaklardan, 1 milyon gündelikçi ise temizlikten geçimini sağlarken, bu emekçiler de hükümet tarafından görmezden gelinmiştir. Saray hükümeti 8 ayda 510 milyar 418 milyon vergi toplamıştır. 26 milyar 400 milyon lira yurt dışından borç almış, merkez bankasının 44 milyar 460 milyon liralık karını hazineye transfer etmiş, merkez bankasına 66 milyar liralık kağıt para bastırmıştır. merkez bankasının kasasındaki 73 milyar 878 milyon dolarlık dövizi de satarak onu da kullanmıştır. saray hükümetinin, 2020 yılı ilk 8 ayında kullandığı para 1 trilyon 576 milyar 748 milyon liradır. bu paradan esnafa 1 kuruş yardım yapılmamıştır. İktidar bu 8 aylık süreçte tefecilere 91 milyar 614 milyon lira faiz öderken kendi esnafına karşılıksız yardımda bulunmamış, üstelik esnafın borcuna yeni faizler eklemiştir”ifadelerini kullandı.

CHP Sivas İl Başkanı Yılmaz Coşkun; “Genel başkanımızın 6 ekim salı günü grup toplantısında dile getirdiği ‘’esnafımız için 17 talep’’ başlıklı önerimizi bir kez daha seslendiriyoruz. “acilen bir esnaf bakanlığı kurulmalıdır, esnafımız için sicil affı çıkarılmalıdır, esnafımızın kullandığı krediler, faizsiz ve ödeme gücüne göre taksitlendirilmelidir, kiralarda stopaj kaldırılmalıdır,zincir mağazalar ve avm’ler için düzenleme yapılmalıdır avm’ler haftanın 1 günü kapanmalıdır,esnafın sosyal güvenlik primleri, işyerlerinin kapalı olduğu dönemde hazine tarafından karşılanmalıdır, esnafa salgın sürecinde haksız-insafsız cezalar yazılmamalıdır, devlet esnafa olan borçlarını ödemelidir, hijyen koşullarının sağlanması şartıyla kahvehanelerde oyunlara izinm verilmelidir, küçük esnafımızın yanında çalışanların, kısa çalışma ödeneği ile ilgili yaşadığı sorunlar giderilmelidir, kamu kurumları, işyerleri kapalı olduğu sürece kiracısı olan esnafımızdan kira almamalıdır,ertelenen vergi ve sigorta primleri için salgın sonrasında yeniden yapılandırma olanağı getirilmelidir, esnafımıza yönelik icra işlemleri durdurulmalıdır, okul kantinlerinden bir yıl süreyle kira alınmamalıdır, servis işletmecilerinden alınan teminat mektupları iptal edilmelidir, 6 milyon sokak esnafımız kayıt içine alınmalı ve güvenceye kavuşturulmalıdır,pandemi boyunca zarara uğrayan esnafa klira desteği sağlanmalıdır” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2020, 16:50

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER