Ekmeğin gramı düştü fiyatı aynı kaldı

Ekmekte israfın önüne geçilebilmesi amacıyla gramajların düşürülmesi uygulaması Mart ayı itibariyle ilimizde de start aldı. 250 gram olan ekmeğin gramajı 200 grama düştü ama ekmek fiyatında herhangi bir düşüş yaşanmadı.

Ekmeğin gramı düştü fiyatı aynı kaldı

Mehmet TIRPAN

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın “Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği” doğrultusunda uygulamaya alınan ekmek gramajlarının 200 grama düşürülmesi uygulaması Sivas’ta uygulanmaya başlandı. 250 gramı 1 liradan satılan ekmeğin gramajı 200 grama düşürüldü ancak fiyat aynı kaldı.

Geçtiğimiz ay içerisinde gerçekleştirilen Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) meclis toplantısında fırıncıların talebi üzerine ekmeğe zam yapılması konusu masaya yatırılmıştı. Belediye, Tarım İl Müdürlüğü, Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile TSO’dan birer temsilcinin katılımıyla oluşturulan komisyon; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın “Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği” doğrultusunda 250 gram olan ekmek gramajlarının 200 grama düşürülmesini talep etmişti. Mecliste oy çokluğu ile kabul edilen gündem maddesi Sivas’ta uygulanmaya başlandı. 250 gram olan ekmek 50 gram düşürüldü, fiyatı ise  1 lira olarak sabit tutuldu.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2018, 04:20

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER