Ekinci, “Bilinçli nesiller yetiştirmeyi hedefliyoruz”

AFAD İl Müdürü Nazif Ekinci, Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından yürütülen Onlarda Buradaydı Projesi kapsamında Cumhuriyet Anadolu Lisesinde öğrencilerle ile bir araya geldi. Söyleşide öğrencilere bilgiler veren Ekinci, “Yüzde 95 oranında doğal afet riski bulunan Anadolu Coğrafyasında, afet eğitimini almış bilinçli nesiller yetiştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Ekinci, “Bilinçli nesiller yetiştirmeyi hedefliyoruz”

Mehmet TIRPAN

İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Nazif Ekinci öğrencilerle bir araya geldi. Söyleşi programında çocukluk, öğrencilik yılları ve meslek hayatıyla ilgili anı ve tecrübelerini öğrencilerle paylaşan Ekinci, öğrencilere önemli mesajlar verdi.

AFAD olarak Milli Eğitim Müdürlüğü ile imzaladıkları ortak protokol kapsamında tüm okullarda eğitim faaliyetleri düzenlediklerini belirten Ekinci, başta depremler olmak üzere yüzde 95 oranında doğal afet riski bulunan Anadolu Coğrafyasında, afet eğitimini almış bilinçli nesiller yetiştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Öğrencilere hayatının da karşılaştığı zorlukları anlatan Ekinci, “Yaşadığımız ülke cennet bir vatan. Hakikaten, ne yapsak borcumuzu ödeyemeyeceğimiz bir vatan. Ben ortaokul ve lise yıllarında yatılı okudum. Fakir bir köy çocuğu iken devlet parasız yatılılık ve bursluluk sınavlarını kazanarak yerleştiğim bir okulda 6 yıl devletin ekmeğini yedim. Sırtıma giydiğim elbiseden, ayağıma giydiğim çorabıma kadar devletin imkânlarını kullandım. Şimdi ben gece gündüz uyumasam, ne yapsam o borcu ödeyemem” dedi.

Bu cennet vatanda daha iyi daha bilinci olabilmek ve başarılara imza atabilmek için var olan bir takım risk ve engelleri de iyi bilmek gerektiğinin altını çizen Ekinci, “Risklerden bir tanesi de nedir? Doğal Afetler. Özellikle Anadolu Coğrafyasında başta depremler olmak üzere yüzde 95 oranında doğal afet riski var. Bu nedenle hedefimiz; temel afet eğitimini almış, acil durumlara karşı yapması ve yapmaması gerekenleri bilen bilinçli bir nesil yetiştirmektir. Daha ileri safhalarda, üniversite çağlarında ise bir adım ileriye geçerek, hafif arama kurtarmayı ve gerektiğinde bilinçli müdahaleyi bilen nesiller yetiştirmek istiyoruz. Bu nedenle özellikle okullarımıza önem veriyoruz. Milli Eğitim Müdürümüze çok teşekkür ediyorum. Kurumsal olarak milli eğitim ile yapmış olduğumuz protokol sayesinde her eğitim-öğretim döneminde okul öncesi eğitim kurumlarından liselerimize kadar her yıl bu eğitimleri sürekli tazeliyoruz.”

 

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2018, 05:25

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER