Ekilebilir alanlar artırılıyor

Devlet Su İşleri 19 Bölge Müdürü İsmail Kaya, Orman ve Su işleri Bakanlığı’nın öncülüğünde devam ettirilen 1071 gölet projesi kapsamında ilimizde 38 gölet bulunduğunu söyledi. Kaya, gölet inşaatlarının yüzde 50’sinin yılsonuna kadar tamamlanacağını da kaydetti.

Ekilebilir alanlar artırılıyor

Mehmet TIRPAN

Devlet Su İşleri 19 Bölge Müdürü İsmail Kaya, Sivas’ta yapımı devam eden ve yapılacak olan göletler hakkında bilgi verdi. Kuru tarım arazilerini suyla buluşturmak ve ekilebilir alanları artırmak adına Sivas Merkez ve ilçelerde göletlerin yapımına devam edildiğini vurgulayan Kaya: “Orman ve Su işleri Bakanlığımızın önem verdiği 1071 gölet projesi kapsamında ilimizde 38 gölet bulunmakta. Bunlardan 5 tanesi hali hazırda işletme aşmasında, 22 inşaat aşamasında 11’i de proje safhasında” dedi.

Gölet inşaatlarının yüzde 50’sinin yılsonuna kadar tamamlanacağının altını çizen Kaya: “Sivas Divriği Güresin Göleti yüzde 10, Divriği Kevendüzü Göleti yüzde 70, Kangal Davulbaz Göleti yüzde 70, Merkez Demiryazı göleti yüzde 60 seviyesinde. Gürün Ayvalı Göleti ve Merkez Armutlu Göleti tamamlandı. Tamamlanan göletlerde su tutmaya başlayacağız. Ulaş’taki Karacalar ve Küpeli Göletlerindeki çalışmalarda sona gelindi. 2017 yılında Gürün Ayvalı Göleti ve Eskihamal Göleti, Merkez Demiryazı Göleti, Ulaş Karacalar, Küpeli, Örenliceve Şenyurt göleti, Yıldızeli’ndeki Cizözü, Esmebaşı, Güneykaya ve Kapıköy göletleri sulamaya açılacak. Ayrıca 4 adet gölet projelerimizde çalışmalarımız yeni başlamış durumda. Proje aşamasında olan Divriği Çamşıhı Göleti, Gölova Kızıldağ Göleti, İmranlı Türkeşlik Göleti, Kangal Avşaören ve merkez Başsöğüt göletinin yapım ihalelerini yapacağız. 2017 yılında yaklaşık 78 bin dekar alanı daha sulu tarıma kazandırmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2017, 05:45

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER