“Eğitimin sorunlarını çözmeye talibiz”

SEYİT ÖMER YILDIZ

                       

Cumhuriyet Halk Partisi Sivas İl Başkanı Yılmaz Coşkun 81 il başkanlığı ile birlikte ortak basın açıklaması yaparak pandemi sürecinde yaşanan eğitim sorunlarının Cumhuriyet Halk Partisi olarak çözmeye hazır olduklarını söyledi.

Başkan Yılmaz Coşkun; “ Yeni eğitim ve öğretim yılı pandemi koşullarında başlarken devlet okullarına giden öğrencilerden 3 milyon 17 bin 718 öğrencinin evinde İnternet, EBA üzerinden uzaktan eğitim alacak 754 bin 429 öğrencinin evinde ise televizyon bulunmamaktadır. Bu çocuklarımızın eğitim alamayacağı bugünden açıktır. Çocuklarımızın eğitimi sorunlarına hep birlikte çözüm arayacağımız en temel alanlardan birisidir. Eğitim sıcak siyasetin konusu olamaz”dedi.

Coşkun hazırlanan 14 maddeden bazılarını şöyle sıraladı; “ Salgında eğitim sürecine ilişkin Sayın Genel Başkanımızın bu hafta açıkladığı 14 maddelik çağrımızı yineliyoruz: Milli Eğitim Bakanlığına gerekli mali kaynak sağlanarak ivedi olarak 57 bin 340 derslik ihtiyacı giderilmelidir. Gerektiğinde bazı köy okulları yeniden açılmalıdır.  Hazine  ve Maliye Bakanlığı kaynak sorunu   yaşıyor  ve  bunu  yapamayacağını  söylüyorsa, yer tahsisi yapılmak koşuluyla CHP' li büyük şehir belediye başkanları bu yatırımı çocuklarımız için kendi illerinde yapmaya taliptir. Öğrenci başına düşmesi tavsiye edilen metrekareye çok daha hızlı bir şekilde ulaşmak için YÖK ile iş birliği yapılmalı. Üniversitelerin 2020-2021 öğretim döneminde açılmayacak fakültelerinin özellikle derslik, amfi ve konferans salonları gibi alanları doğrudan örgün eğitim sisteminin kullanımına tahsisedilmelidir” ifadelerini kullandı.

Coşkun son olarak; “İçinden geçtiğimiz pandemi süreci sosyal devletin önemini bir kez daha göstermektedir. İktidar adayı bir parti olarak biz, Cumhuriyet Halk Partisi olarak, çocuklarımızın eğitim hakkı ve güvencesi için her şeyi yapmaya hazırız. İktidarın yapması gerekenler bellidir. İktidar yapamıyorsa, Cumhuriyet Halk Partisi sunduğumuz çözüm önerilerini hayata geçirecek iradeye sahiptir. Çocuklarımızın geleceği siyaset malzemesi yapılmayacak kadar değerlidir!” diyerek açıklamasını sonlandırdı.


Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2020, 15:18

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER