“Eğitime hazırız”

2020 yılında yapılan Yüksek Öğretim Kurumları sınavının ardından Cumhuriyet Üniversitesini tercih eden öğrenci sayısının geçen yıla nazaran yüzde 8 arttığını aktaran Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Alim Yıldız, “Üniversitemizin genel doluluk oranı yüzde 95 civarında. Şuan yabancı uyruklu öğrencilerle birlikte 10 bini aşkın öğrencimiz var. Pandemiden dolayı bu dönem online eğitim yapma kararı aldık. Sadece tıp ve diş hekimliği son sınıf öğrencileri için yüz yüze eğitim vereceğiz. Diğer fakültelerdeki uygulamaların bir kısmını bahar döneminde yapacağız” dedi.

“Eğitime hazırız”

MEHMET TIRPAN

Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Cumhuriyet Üniversitesinin Türkiye genelinde 2020 YKS yerleştirme sonuçlarına göre en çok tercih edilen Üniversiteler arasında olduğunu söyledi.

Fakültelerdeki doluluk oranının yüzde 99 civarında olduğunu aktaran Rektör Alim Yıldız, “Üniversitemizin genel doluluk oranı yüzde 95.22. Ön lisans doluluk oranımız ise yüzde 91.61. Fakültelerimizin doluluk oranı yüzde 98.79. Genel doluluk oranımızı Meslek Yüksek Okulları düşürüyor. Geçen yıla nazaran genel doluluk oranında yüzde 8’lik bir artış var” dedi.

Öğrenci artışının yaşanmasının oldukça sevindirici olduğunun altını çizen Rektör Yıldız, “Geçen yıl Mühendislik ve İktisadi İdari Bilimlerde bir düşüş vardı. Edebiyat Fakültesindeki bazı bölümlerde düşüş vardı. Bizim korkumuz düşüşün bir sonraki yılda hızlanarak artar diye düşünüyorduk. Daha az öğrenci gelir diye düşünüyorduk. Yaklaşlık 9 bin 700 öğrenci bekliyorduk. Şuan 9 bin 400 öğrenci Üniversitemize yerleşmiş oldu. Üniversitede yapılan çalışmalar elbette öğrencileri etkiliyor. Aşı çalışması, TEKNOKENT’te elde edilen başarılar insanları etkiliyor. Sivas zaten güvenli ve yaşanacak bir şehir. Türkiye’nin her tarafından öğrenci alıyoruz. Yabancı öğrenci sayısı bu rakama dahil değil. 9 bin 400 öğrenciye 600 de yabancı uyruklu öğrenci eklendiğinde 10 bin civarında öğrencimiz oluyor. İnşallah her yıl öğrenci sayımızı artıracağız. Öğrencilere yönelik faaliyetler yapıyoruz. Öğrenci istediği anda yöneticisine ve bizlere rahatlıkla ulaşabiliyor. Öğrencilere hep en iyi eğitimi vermek adına gayret gösterdik göstermeye de devam edeceğiz. Öğrencilerimizden sürekli mesaj geliyor. Üniversitenin eğitime ne zaman açılacağı soruluyor. Ekim ayında eğitime başlayacağız. Yüz yüze eğitime ve uzaktan eğitime hazırız sıkıntımız yok. Pandemi dolayısıyla bu dönem online eğitim yapma kararı aldık. Sadece tıp ve diş hekimliği son sınıf öğrencileri için yüz yüze eğitim vereceğiz. Diğer fakültelerdeki uygulamaların bir kısmını bahar döneminde yapacağız” ifadelerini kullandı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER