Eğik minare için titreşim ölçümü yapıldı

Kale Projesi kapsamında Selçuk Ortaokulu’nda devam eden yıkım çalışmaları için tarihi ulu caminin eğik minaresine zarar vermemesi için titreşim ölçümü yaptırıldı.

Eğik minare için titreşim ölçümü yapıldı

SÜMEYRA DENİZ

 

Gökmedrese Mahallesi´nde 51 yıl boyunca hizmet veren Selçuk Ortaokulu’nda binasın Kale Projesi kapsamında yıkım çalışmaları sürüyor. Edinilen bilgiye göre İl özel idaresi yıkımına başlanan Selçuk ortaokulunda yapılacak çalışmaların tarihi ulu caminin eğik minaresine zarar vermemesi için titreşim ölçümü yaptırdı.
1955 yılında açılan Selçuk Ortaokulu´nun 1967 yılından bu tarafa eğitim verdiği 51 yıllık binası sömestr ile birlikte kapılarını öğrencilere kapatmıştı.
Öğrencilerin, Öğretmenevinin hemen arkasına inşa edilen 24 derslikli yeni okula taşınmasının ardından Ulu Camii´nin karşısında bulunan eski okulda binanın büyük bir bölümü yıkıldı. Okulun karşısında bulunan ve eğik minaresi ile bilinen tarihi ulu caminin yıkımdan etkilenmemesi içinde İl Özel İdaresi gerekli tedbirleri aldı.
Yıkım çalışmaları başlamadan ve başladıktan sonra alanda titreşim ölçümleri yapılarak minarenin etkilenmeyeceği düzeyde çalışmalara başlandı.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2018, 04:15

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER