Duyarlı olalım

Yatırımların ve projelerin masaya yatırıldığı İl Koordinasyon toplantısında Sivas’ta son yıllarda ciddi derecede yaşanan kuraklık ve içme suyu sıkıntısı konusu da ele alındı. Sivas’ta yaşanan su sıkıntısını çözmek adına yürütülen projeler hakkında Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve Devlet Su İşleri 19. Bölge Müdürü İsmail Kaya bilgi verdi.

Duyarlı olalım

MEHMET TIRPAN

Devlet Su İşleri 19. Bölge Müdürü İsmail Kaya, Su tüketimin son günlerde arttığını, su kullanımı noktasında vatandaşların daha duyarlı olması gerektiğini söyledi.

Şuanda Sivas’ın tek kaynağının 4 Eylül barajı ve tavra kaynakları olduğunu ifade eden Kaya, “Son yıllarda yağışlar azaldı. Sivas’ı besleyen 4 Eylül Barajında da su seviyesi istenilen düzeyde değil. Şehre suyu tavra kaynaklarından, kısmi olarak ta 4 Eylül barajından veriyoruz. Bu sebeple suyumuzu verimli kullanmamız da fayda var” dedi.

Şuanda şehre saniyede bin metre küpten fazla su verildiğini hatırlatan Kaya, “Su kaynaklarını verimli kullanmaya çaba gösteriyoruz. İlimizin yıl içerisinde aldığı ortalama yağış miktarı son dönemlerde sürekli azalıyor. Su kaynaklarımız sonsuz değil. Bu nedenle suyumuzu idareli kullanıp, gereksiz israflardan kaçınmamız lazım. İlimizin 2050 ve sonrası ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olaraktan planlama-proje çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kaçak kuyulara kesinlikle izin vermiyoruz. Son zamanlarda kentin farklı bölgelerine yapılan hobi bahçelerine su temini noktasında sıkıntı yaşıyoruz. Bu nedenle vatandaşlar hobi bahçesi yerine 10 veya 20 dönümlük tarlalar da hobi olarak ekim yapabilir” ifadelerini kullandı.

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise, “İçme suyu temini kapsamında Pusat Özen barajından 4 Eylül Barajına su takviyesi yapılacak. Devlet Su İşleri 19. Müdürlüğüne çok teşekkür ediyorum. Su takviyesi için proje ihalesine çıktı. Hedefimiz sene sonuna kadar 4 Eylül Barajına su takviyesi yapılması için yapım ihalesine çıkmak. Bu projeyle Sivas’ı bu korkulu rüyadan kurtarmayı amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER