DSİ, sulama ve depolama kapasitesini artıracak

Devlet Su İşleri 19. Bölge Müdürü İsmail Kaya, “2018 yılında yapacağımız yatırımlar kapsamında ilimizdeki sulama ve depolama kapasitelerini artıracağız. Tavra Kaynaklarının il Merkezine getirilmesi projesinin ihalesi yapıldı. İnşaat çalışmalarına başlayacağız. İlimize alternatif içme suyunun gelmesini sağlayacağız. Tavra kaynakları 33 milyon metreküp civarında” dedi.

DSİ, sulama ve depolama kapasitesini artıracak

Mehmet TIRPAN

Devlet Su İşleri 19. Bölge Müdürü İsmail Kaya, 2018 yılında yapımı devam eden projeler hakkında bilgi verdi. Tavra Kaynaklarının İl Merkezine getirilmesi noktasında çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Kaya, “Tavra Kaynaklarının il Merkezine getirilmesi projesi kapsamında çalışmalar sürüyor. Tavra kaynakların mevcut ishale hattı oldukça eski bir hattı. İhalesi yapıldı. İnşaat çalışmalarına başlayacağız. İlimize alternatif içme suyunun gelmesini sağlayacağız. Tavra kaynakları 33 milyon m3 civarında” dedi.

Yer altı kaynaklarının ilimiz için oldukça önemli olduğunu ve korunması gerektiğini vurgulayan Kaya; “2018 yılında büyük su işleri kapsamında 2017 yılından devam eden projelerimiz var. Gemerek, Kangal Kocakurt, Yıldızeli Nevruz barajı ve Divriği içme suyu arıtma tesisi gibi işlerimiz var. Gemerek ve Kangal Kocakurt Barajında sulama kısmına yönelik çalışmalar devam ediyor. Divriği’de içme suyu problemi ortadan kalkacak. Şuanda arıtma tesisinde çalışmalar sürüyor. Divriği ilçesinde içme suyunu karşılamak amacı ile yaklaşık 32 km’lik hatla suyu aldık. Gemerek Projemizde yaklaşık 38 bin dekar alana su verilmesini sağlayacağız. Burada baraj inşaatı devam ediyor. İşin büyük kısmı bitti. Kangal Kocakurt Projesi kapsamında baraj inşaatı bitti. Projeyi 2 kısma ayırdık. 1 kısmın inşaatı bitti önümüzdeki sezon sulama yapmayı planlıyoruz. 2 kısmın inşaatını 2019 yılında tamamlayacağız. Nevruz Barajı projesini de faydaya dönmesi açısından kısımlara ayırmıştık. Bu yıl içerisinde 1 kısmı sulamaya açacağız. Barajımızdaki su seviyesi her geçen gün yükseliyor. Daha sonra önümüzdeki senelerde de 2 ve 3’ncü kısımları tamamlayarak hizmete almayı planlıyoruz. 5 bin dekar alan sulanacak. Yine 1071 Gölet Projesi kapsamında ilimize 38 adet gölet düşmekteydi. Bugüne kadar 9 göletin imalatını tamamladık. Geriye kalan 11 âdetinin proje işleri bitti. Bu sene ihalesini yapacağız. Diğerlerinin inşaatı yeni başlamaya gelmiş durumda. DAP Projesi kapsamında Sivas’a 336 adet tesis kurulmakta. Bu tesislerin 259 adeti tamamlandı. 28 baraj ve 37 gölet oluşturuldu. 2018 yılında yapacağımız yatırımlar kapsamında ilimizdeki sulama ve depolama kapasitelerini artıracağız. Taşkın Koruma çalışmalarımızda devam edecek” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2018, 05:20

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER