DOLARIN ATEŞİ, KÖMÜRÜ VURDU

Sürekli artış gösteren dolar kuru kömür satışlarını da etkiledi. Kömür satışı yapan Adil Darıcık, “ Temmuz ayında Samsun’dan Sivas’a naklettirdiğimiz kömür 30 TL iken şu an da 62 TL” dedi.

DOLARIN ATEŞİ, KÖMÜRÜ VURDU

SÜMEYRA DENİZ

Havaların soğuması ve kış mevsiminin yaklaşması ile birlikte vatandaşlar kışlık ihtiyaçlarını tamamlamaya başladı. Kış ihtiyaçlarının en başında gelen kömür ise dolar kurunun sürekli artması ile birlikte ne alıcıyı ne de satıcıyı memnun ediyor. Yaklaşık 15 yıldır kömür satıcılığı yapan Adil Darıcık bu sene ki kömür fiyatlarının geçen yıla oranla artış gösterdiğini belirterek şunları ekledi, “Bu sene kömür fiyatları geçtiğimiz seneye göre baya pahalı geçen sene 500 liraya sattığımız sobalık kömür şu an da 850 lira civarında kaloriferlik kömürler yine 750 liraya satıyorduk geçen sene bu sene bin 50 lira civarında oldu.” dedi.

Yaşanan bu fiyat artışının doların sürekli artış göstermesinden dolayı olduğunu belirten Darıcık, “ Bu artışın sebebi dolar kuru özellikle doların artması biz kömürü dolar üzerinden aldığımız için dolar kuru arttıkça kömür fiyatları da artıyor yani. Gözümüz dolar kurunda bizde ne yapacağımızı şaşırdık bugün satıyoruz örneğin yarın dolar yükseldiği zaman  aldığımız paradan da zarar ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Doğalgaz kullanımında kömür satışlarını etkilediğini belirten Darıcık, “Doğal gaz kullanımı tabii ki bizi etkiledi 1 sene içerisinde değil ama genel anlamda baktığımız zaman aşağı yukarı yüzde 30 yüzde 40 oranında satışlarımız da bir azalma oldu.” şeklinde konuştu.

 

Yerli kömür satışı yapmadıkları için ve piyasada kömür bulunmadığı için satışlarında sıkıntılı olduğunu belirten Darıcık, “ Bu aralar satışlar azaldı sebebi ise kömürden dolayı kömürde sıkıntı var satmak için kömür bulamıyoruz. Yurt dışından kömür gelmiyor. Güney Afrika’dan, Rusya’dan alıyoruz. Yerli kömür zaten satamıyoruz kalorisi düşük olduğu için sattığımız zaman müşteriden şikâyet alıyoruz.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2017, 05:40

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER