“Dolandırılmayın!”

“Dolandırılmayın!”

MEHMET TIRPAN

Emlak Müşavirleri ve Danışmanları Derneği (SEMDER) Başkanı Kerim Çayır, Çantacı diye tabir ettikleri kişilerin halen piyasada konut almak ve konutlarını satmak isteyen kişiler aracılık etmeye devam ettiğini söyledi.

Bu konuda sürekli vatandaşlara uyarılarda bulunarak bu insanlardan uzak durulması gerektiğini ifade ettiklerini belirten Başkan Çayır, “Taşınmaz Ticareti yetki belgesi olmayan insanların emlakçılık yapması üsluben de hukuken de doğru değil. Bu durumu sürekli gündeme getiriyoruz ve yaşanan sıkıntıları da duyuruyoruz. Ancak bazı vatandaşlarımız ne yazık ki internet aracılığı ile malum sitelere giriyor fiyatı piyasaya göre düşük bir evi tercih ediyor. Şahısla iletişime geçerek kaparo alıyor ve ev sahibi olduğunu iddia eden şahıs ortadan kayboluyor” dedi.

Bu tür olaylara Sivas’ta da sıkça rastlandığının altını çizen Başkan Çayır, “ Emlakçılar dururken aracılarla yapılan konut alışverişlerinde bu tür dolandırıcılık olayları Sivas’ta bir çok kez yaşandı ve yaşanmaya da devam edecekmiş gibi gözüküyor. Özellikle yaz aylarında bu olayların sayısı ciddi derecede artıyor. İnternet ve sosyal paylaşım sitelerindeki gayrimeşru ilanlar ve bu ilanların gelişi güzel verilerek asılsız olması insanları mağdur ediyor. İnsanlar kümbette bir dairenin fotoğrafını çekiyor siteye ekliyor fiyatı da uygun yazıyor insanlar aradığında para alıyor ortadan kayboluyor. Hatta son zamanlarda kendisine ait olmayan evi gezdiren insanlarda piyasaya çıktı. Mal sahibi yurt dışında oluyor. Konutun anahtarı ya yöneticiye yada konut sahibinin akrabasına veriliyor. Dolandırıcılar anahtarı alıp evi kiralayacaklarını ifade ediyorlar. Ev daha sonra sanal ortamdan satılığa çıkarılıyor hatta konut almak isteyenlere evi dahi gezdiriyorlar. Yine insanlar dolandırılıyor. İnsanların ellerindeki birikimlerini birilerine kaptırmamaları için konut alacakları bu sebeple emlakçılara yönlendirmeye çalışıyoruz. Önceden emlak sektörü daha yavaştı ama şimdi emlakçılara insanların güveni de oluştu” ifadelerini kullandı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
YORUMLAR
serdar
serdar - 1 ay Önce

Bu konu sektorun malesef derin yarasidir elektrik direkleri bakkal manav vitrinlerinden sonra ayak ustu emlakciyim diyenler cogaldi

SIRADAKİ HABER