Diyanetin bütçesi 10 bakanlıktan fazla

Akyıldız: “2017 yılı bütçesini kabaca inceledim. Diyanet İşleri Başkanlığına ayrılan ödenek, şu anda benim elimdeki listede en az 10 tane bakanlıktan daha fazla, düzenleyici ve denetleyici kurumların toplamına ayrılan ödenekten daha fazla” dedi.

Diyanetin bütçesi 10 bakanlıktan fazla

CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız bakanlıkların 2017 bütçelerini değerlendirdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bakanlıkların 2017 bütçelerinin görüşmelerine başlandı. Meclis Genel Kurulunda gündem dışı söz alan Cumhuriyet Halk Partisi Sivas Milletvekili Ali Akyıldız Diyanet İşleri Başkanlığı’na ayrılan bütçeyi eleştirdi. Akyıldız “2017 yılı bütçesini kabaca inceledim. Diyanet İşleri Başkanlığına ayrılan ödenek, şu anda benim elimdeki listede en az 10 tane bakanlıktan daha fazla, düzenleyici ve denetleyici kurumların toplamına ayrılan ödenekten daha fazla. Bu ülkede yaşayan bütün yurttaşlarımızdan toplanan vergilerle yapılan bu bütçeden Diyanet İşlerine ayrılan bu devasa ödenek, maalesef, ülkemizde yaşayan farklı inanç grupları ve Müslümanlık içerisinde bir mezhep dışında kalan diğer mezhep mensuplarına hizmet vermek için harcanmayacağına göre; insan haklarından vazgeçtik, eşit yurttaşlıktan vazgeçtik, yasalardan, Anayasa'dan vazgeçtik, bunlardan vazgeçtik de siz yediğiniz bu kul haklarının hesabını Yaradan'ın huzurunda nasıl vereceksiniz diye bir düşünün.”

İKTİDARIN ARKA BAHÇESİ

Diyanet İşleri Başkanlığını, iktidarın arka bahçesine dönüştürüldüğünü ifade eden Akyıldız “Sayın Bakan, iktidarın arka bahçesine dönüştürülen ve amacından tamamen uzaklaştırılan, sadece bir mezhebe hizmet veren Diyanet İşleri Başkanlığının bu devasa bütçesiyle bu ülkede yaşayan farklı inanç gruplarına ve farklı mezhep mensuplarına hizmet vermeyi düşünüyor musunuz” diye sordu.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2016, 09:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER