“Divriği Sivas’ın gözbebeği”

Divriği Belediye Başkanı Hakan Gök, “Divriği Sivas’ın gözbebeği. Divriği’yi görmeden ölmeyin. Balımızı, kaymağımızı ve pilavımızı tadın. Divriği Ulu Camide namaz kılın sevap kazanın. Her ilçenin kendine özgü özellikleri var. Sivas dışında yaşayan Sivaslıların Sivas’a gelmesi lazım” ifadelerini kullandı.

“Divriği Sivas’ın gözbebeği”

Mehmet TIRPAN

Divriği Belediye Başkanı Hakan Gök, Divriği’nin Sivas’ın gözbebeği olduğunu söyledi.

Divriği’nin Mengüceklilere başkentlik yapmış bir ilçe olduğunun altını çizen Gök, “Divriği’de tarihi tescilli 170 eser mevcut. Tescilli eserlerin içerisinde Divriği Ulu Cami ve 120 tescilli konak, hanlar, hamamlar, tarihi köprüler, kiliseler ve ziyaretler var. Sivas turizmde gelişecekse önce Sivaslıların Sivas’a gelmesi lazım. Sivaslılar kendi yaşadıkları ilçelerin tarihini kültürünü gelenek ve göreneklerini öğrenmezlerse başkalarına anlatamazlar” dedi.

800 yıl önce kurulan bir şehrin hanına hamamına konaklarına 800 yıl geçmesine rağmen dokunabilmenin oldukça güzel olduğunu vurgulayan Başkan Gök, “İstanbul’da en çok Sivaslı var diyoruz. Ancak Sivas’a en fazla İstanbul’da yaşayan Sivaslıların yüzde 3’ü geliyor. Sivas kan kaybediyor. Tarım ve Hayvancılıkta sorunlar var. Sanayileşme noktasında sorunlar var. En azından yazın sahil kasabalarına gidene kadar Sivas’a gelin eşinizle dostunuzla vakit geçirin. Bizde mutlu olalım. Kışın Sivas’ın köylerinin yüzde 30’u bekçi tutuyor. Neden evlere hırsız girmesin diye. Köyler kışın boşalıyor. O nedenle hepimiz köyümüze kentimize gelmeliyiz. Sivas Anadolu’nun ortasındaki bir il. Her ilçenin kendine özgü özelliği var. Sivas’a ilişkin turizm paket programı yapıp 4-5 yıl içerisinde turizm noktasında iyi bir adım atabiliriz. Herkesi Sivas’a davet ediyorum. 20 milyonluk İstanbul’un belli bir kısmı Sivas’a gelsin. Divriği tarihin başkenti. Tarihinize sahip çıkmazsanız gelip görmezseniz başkasına anlatamazsınız. Divriği’yi görmeden ölmeyin. Balımızı kaymağımızı ve pilavımızı tadın. Divriği Ulu Camide namaz kılın sevap kazanın” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2018, 04:25

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER