Dileği olan evlenmek isteyen Melek Dede türbesine gidiyor

Alevi inanç değerlerinin bulunduğu Hafik ilçesi Beykonağı köyü civarında bulunan “Melek Dede” tekkesi dilekleri olanların ve evlenmek isteyenlerin sık sık ziyaretine ev sahipliği yapıyor.

SEYİT ÖMER YILDIZ

Hafik ilçesi Beykonağı köyü sınırlarında bulunan ve Alevi inanç ve değerlerince kutsal kabul edilen “ Melek dede”tekkesi dileği olanlar ile evlenmek isteyenleri ağırlamaya devam ediyor.

Tekke hakkında bilgiler veren Beykonağı köyü muhtarı Barış Çağlayan ; “ 1600’lü yıllarda herkesin örnek olarak gösterdiği, gezgin ve herkesin güvenini kazanan melek gibi bir insan varmış. Bu şahıs kim zora düşşe ona yardım eder ve herkeste akıl almak için ona danışırmış. Daha sonra vefat edincede bugün ki yerine defnedilmiş, Eskiden Beykonağı köyü sakinleri yaylalara göçerlermiş göçmeden önce de yüzelli hane burada bir cem yaparlarmış malımıza,canımıza,hayvanımıza zarar gelmesin diye. Hatta bir keresinde bu cem yapılmamış ve o sene hayvanlara hastalık girmiş telef olmuşlar, ondan sonra da hiç bir zaman burda ki cem es geçilmemiş ve cem yapıldıktan sonra yaylaya göç yapılmış” dedi.

Çağlayan; “ Ayrıca burada alevi inançlarınca farklı farklı dileklerde bulunuluyor. İşte oğlum askerde kazasız belasız dönsün diye ya da genç kızlarımız sevdiklerine kavuşabilmek için buralara ipler bağlarlar kültürümüz bu şekilde” ifadelerini kullandı.

Muhtar Çağlayan son olarak; “ Burası Tozanlı vadisinin Alevilerin ve Sünnilerin ortak ziyaret yeri olarak kabul ediliyor. Bölge aynı zamanda doğası nedeniyle de doğa severlerin,dağcıların, motosiklet tutkunlarının da rotası arasında yer alıyor”diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2020, 14:48

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER