“Dikkatli olun!”

“Dikkatli olun!”

MELTEM DUMAN

Kiralar artıp kiralanacak ev azalınca sahtekarlara firsat doğdu. 50 yıldır emlakçılık yapan Hakan Candan, daha uygun evi bulma derdine düşerek paralarını kaptırmamaları konusunda vatandaşları uyardı.

Sahte ilanlara itibar etmemeleri konusunda uyaran Emlak işletmecisi Hakan Candan, kapora dolandırıcılarının eline düşüp mağduriyet yaşamamaları için çok uyguna buldum algısına düşerek dolandırıcılara paralarını kaptırmamalarını söyledi.

Son dönemlerde bu tür olaylara sık rastlanılmaya başladığını aktaran Candan, “Dolandırıcılar, kendilerine ait olmayan evleri, muadillerinin çok altında fiyatla ilana koyup, ilana yoğun talep olduğu bahanesiyle tüketiciden evi henüz görmeden kapora ya da toplu kira yatırmasını istiyor, ödemenin yapılmasının hemen ardından ortadan kayboluyor. Söz konusu kişiler vatandaşı dolandırırken en çok, eve yoğun ilgi olduğu bu sebeple acil kapora alması gerektiği gerekçesini kullanarak vatandaşlarımızı mağdur ediyor. İtibar etmeyin elden para kesinlikle vermeyin” dedi.

"EVE ÇOK TALEP VAR DİYE KAPORA İSTİYORLAR"

Eve talebin çok olmasını bahane ederek para koparma derdinde olan dolandırıcılara itibar edilmemesi gerektiğini vurgulayan emlakçı Candan, “Üniversitelerin açık olmasından kaynaklı üniversite okuyacak öğrencilerin gidecekleri şehirlerde ev aramaları kiralık evlere talebi arttırdı. Buna paralel olarak da hem fırsatçılar hem de dolandırıcılar ortaya çıktı. Dolandırıcılara çok dikkat etmek lazım çünkü bunlar bir yerde yayınlanmış ilanı alıyorlar. Öyle bir ilan yok aslında. Başka bir emlakçının sitesinden kopyalıyor, alıyor, düşük de bir fiyat yazıyor. Örneğin bin 500 lira kirası olan eve 750 TL yazıyorlar. Kiralık ev arayan bazı vatandaşları da tuzağa düşüyorlar. Kapora asla vermesinler. Bu tür insanlar  ‘Çok talep var. Ciddiyseniz hemen bize bir kapora verin ki biz bunu başkasına kiralamayalım’ diyorlar ama bir defa ticaret yetki belgesi olup olmadığını sorgulayın” ifadelerini kullandı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER