Desteklemeler devam edecek

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Ahmet Emin Kılcı, “3 Ciltten oluşan Sivas Ellerinde Sazım Çalınır Sivas Türküleri ve Oyun Havaları adlı kitabı kültürümüze kazandırdık. Desteklemelerimiz devam edecek. Sanayi anlamındaki gelişmeden ziyade bizler kültürel kalkınmaya da çok büyük önem veriyoruz” dedi.

Desteklemeler devam edecek

Mehmet TIRPAN

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Ahmet Emin Kılcı, “3 Ciltten oluşan Sivas Ellerinde Sazım Çalınır Sivas Türküleri ve Oyun Havaları adlı kitabı kültürümüze kazandırdık. Sanayi anlamındaki gelişmeden ziyade bizler kültürel kalkınmaya da çok büyük önem veriyoruz” dedi.

Kalkınma deyince akla sanayi ve bacası tüten fabrikalar algılandığını ancak mensubu oldukları kalkınma ajansının farklı alanlara da kanalize olduğunu vurgulayan Kılcı: “Bu konuda İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile bir çok çalışmalarımız tamamlandı. En son ‘Sivas Türküleri ve Oyun Havaları’ adlı 3 ciltten oluşan kitabı kültürümüze kazandırdık. Bundan sonra da devam edecek çalışmalarımız olacak. Sivas Ellerinde Sazım Çalınır Sivas Türküleri ve Oyun Havaları adlı kitap üç ciltlik bir kitap. Kitap Birinci cilt 410, ikinci cilt 482 ve üçüncü cilt 414 sayfa olmak üzere toplam bin 306 sayfadan oluşuyor. Külliyatın ilk bölümünde “Türküler, Sözlü Kırık Havalar” başlığı ile 460 adet notalı türkü; ikinci bölümünde; “Uzun havalar” başlığı ile 130 Uzun Hava (60 adedi notalı, 70 adedi sadece metin); üçüncü bölümde ise, “Oyun ve Saz Havalan” başlığı altında 80 adet sözsüz ezgi olmak üzere, üç ciltte toplam 670 Türkü ve Oyun Havası bulunmakta. Ayrıca, üçüncü cildin sonunda 6 Türkü hikâyesiyle Sivas Halk Müziğine sesiyle, sazıyla hizmet etmiş 16 sanatçı, âşık ve ozanın fotoğrafı ile özgeçmişlerine yer verilmiş. Bu kitaplarla, Sivas'ın halk müziği zenginliği gün ışığına çıkarılmış ve Sivas türkülerini araştıracak olanlar çok önemli bir kaynağa kavuşmuşlar” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2017, 05:30

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER