“Destek bekliyoruz”

“Destek bekliyoruz”

MEHMET TIRPAN

Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Akgül, Küçük esnafın salgın sürecinde yaşadıkları sıkıntıları halen atlatamadığını, devletten bu konuda destek beklediklerini söyledi.

Salgın sürecinde ciddi mağduriyet yaşayan küçük esnaflara devletin elinden gelen desteği verdiğini ancak yeterli olmadığının altını çizen Başkan Akgül, “Salgında en çok ekonomik zarar uğrayan küçük esnaf oldu. Her zaman kendi üst kurumuzla küçük esnafın sorunlarını görüştük görüşmeye de devam ediyoruz. Esnaflara faizsiz kredi verilmesini istiyoruz. 2 yıl ödemesiz 5 yıl vadeli krediler verilse küçük esnaf bulunduğu ekonomik krizden kurtulur” dedi.

Esnafların ödemelerinin biriktiğini, bir çok esnafın çekinin senedinin geri döndüğünü hatırlatan Başkan Akgül, “Küçük esnaflar zincir marketler yüzünden zaten iç yapamaz durumda. Üç harfli diye adlandırdığımız zincir marketler her şeyi satıyor. Bu marketler her mahallede mantar gibi çoğaldılar. Hal böyle olunca küçük esnaf neredeyse hiç iş yapamadı. Şehrimiz küçük esnafı ağırlıklı olan bir il. Zincir marketler şehrin ekonomik yapısını bozdular. Küçük esnafın kazancını düşürdüler. Bizim temsil ettiğimiz küçük esnaflar kendi emeğini ve sermayesini ortaya koyarak ayakta kalmaya çalışan kesim. Yerel bazda temsil ettiğimiz esnafların korunması için devletimiz biran önce adım atmalı. Gerçekten temsil ettiğimiz küçük esnaf kapanma noktasına geldi. Bir çok kişide dükkanını ya kapatıyor yada bir başkasına devrediyor. Artık bu sorunun çözülmesi elzem hale geldi. Şehrin yöneticileri de zincir marketlerin ruhsatlandırılması konusunda kısıtlamaya gitmeli. Ezilen hep yerel esnaflar oluyor. Büyük marketlerin şehre hiçbir ekonomik katkısı yok.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20