Demiryolları altın çağını yaşıyor

Ankara’da ‘Yerlileştirmeye Yönelik İş Birliği Günü’ toplantısında demiryollarının geldiği nokta görüşüldü. TÜDEMSAŞ yetkililerinin de katıldığı toplantıda, Sivas’ta üretilen ‘Milli Yük Vagonu’ gündeme geldi. Toplantıda konuşan TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın demiryollarının altın çağını yaşadığını söyledi.

Demiryolları altın çağını yaşıyor

YÜKSEL MENEKŞE

Yerli ve milli üretim seferberliği kapsamında TCDD ve Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi (ARUS) iş birliğiyle Ankara’da “Yerlileştirmeye Yönelik İş Birliği Günü” gerçekleştirildi. Toplantıya Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, TÜDEMSAŞ Genel Müdür V. CelaleddinBayrakçıl, TCDD’nin Bağlı Ortaklıklarının Genel Müdürleri ile TCDD ve Bağlı Ortaklıkların yetkilileri katıldı. Toplantıda konuşan TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın TÜDEMSAŞ’ta üretilen yerli yük vagonlarından ve diğer yerli üretimlerden söz ederek, ‘’Demiryolları altın çağını yaşamakta’’ dedi.

Apaydın yaptığı konuşmada, ‘’Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın liderliğinde ve hükümetlerimizin desteğiyle yeni bir demiryolu seferberliği başlatıldı.Seferberlik kapsamında bugüne kadar 60 milyar liranın üzerinde yatırım yapıldı ve demiryolları adeta altın çağını yaşıyor. Ülkemizin en köklü kurumlarından biri olarak vatan sathını sadece demir ağlarla örmekle kalmadık. Demiryolu endüstrisinin ülkemizde gelişmesi ile yerli ve milli üretim kapsamında önemli çalışmalar yaptık ve yapmaya devam ediyoruz’’ dedi. Apaydın, TCDD öncülüğünde hızlı tren makasları üretmek üzere Çankırı’da VADEMSAŞ, tren üretimi için Adapazarı’nda EUROTEM ve hızlı tren traversleri için Sivas’ta SİTAŞ kurulduğunubelirterek, “TCDD’nin Bağlı Ortaklıkları TÜVASAŞ’ta Anadolu Yerli Dizel Tren Seti ile diğer bağlı ortaklığımız TÜDEMSAŞ’ta İlk Milli Yük Vagonumuzun üretimi başarıyla tamamlanmıştır. Milli Dizel Motoru ve E-1000 Milli Elektrikli Lokomotifinin üretimi TÜLOMSAŞ’ta tamamlanarak, raylara indirilmiştir. İlk Yerli ve Milli Makas Taşıma Vagonu Ankara Ray Kaynak Fabrikası’nda üretilmiştir.” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2017, 03:31

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER