Demirağ okullarda öğretilsin

Türk Ulaşım Sen Sivas Şube Başkanı Mustafa Nurullah Albayrak, Nuri Demirağ’ın hayatının müfredata konulması için Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a seslendi. Albayrak, ‘’Ulaşım alanında çığır açmış ve örnek olmuş bir devlet büyüğünün hayatının anlatılması bizler içinde gurur kaynağı olacaktır’’ dedi.

Demirağ okullarda öğretilsin

YÜKSEL MENEKŞE

Ülkeye yaptığı hizmetlerle tarihe geçen Nuri Demirağ’ın hayatının, okullarda ders olarak öğretilmesi gerektiğini söyleyen Türk Ulaşım Sen Sivas Şube Başkanı Mustafa Nurullah Albayrak, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın bu konuda çalışma yapmasını beklediklerini ifade etti. Albayrak, ‘’Türk gençliğinin Nuri Demirağ’ı anlaması ve örnek alması için Nuri Demirağ’ın hayatının ders kitaplarına konulması ve gençlere rehber olması açısından elzem ve önemlidir. Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz'ın Nuri Demirağ’ın hayatının müfredata konulması için ulaşım alanında çığır açmış ve örnek olmuş bir devlet büyüğünün hayatının anlatılması bizler içinde gurur kaynağı olacaktır. Gerekli hassasiyetin gösterilmesini talep ediyoruz’’ dedi.

Demirağ’ın hizmetlerinden ve öneminden söz eden Albayrak, ‘’Türkiye Cumhuriyetin büyük değeri Nuri Demirağ Türkiye Cumhuriyetinin ilk yıllarında ülkemizin yokluk ve yoksulluk yıllarında bir Anadolu yiğidi, bir Anadolu aslanı, bir Türk delikanlısı çıkıyor ve ülkemizin kalkınmasında ‘bende varım’ diyerek ilk sigara kâğıdı fabrikasını kurarak bir tür gencinin neler yapabileceğini tüm dünyaya gösteriyor. Ülkemiz ekonomisine ve teknolojisine büyük katkılar sağlamış bir değerdir. En önemlisi ilk yerli uçak fabrikasını kuran ve ilk yerli uçağı üreten yüzlerce pilot yetiştiren, Sivas çimento fabrikasını kuran, ilk paraşüt fabrikasını kuran, merinos halı fabrikası, boğaz içi köprüsünün mimarı, GAP projesinin mimarı, tekel fabrikası ve yokluk ve imkânsızlıklar içerisinde 1250 km demiryolu yapımı ve bu demiryollarının en erken şekilde yapımı ve bitimi neticesinde Atatürk tarafından Demirağ soy ismi verilmiştir. Bu vesile ile de vefatının 60. yılında Nuri Demirağ’ı minnet ve şükranla anıyoruz. Mekânı cennet ruhu şad olsun’’ dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2017, 05:40

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER