Cumhuriyet Üniversitesi sınıfta kaldı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi bünyesinde yer alan URAP Araştırma Laboratuvarı, ‘Türkiye’nin en iyi üniversiteleri’ sıralamasını yaptı. Yapılan araştırma sonucunda Cumhuriyet Üniversitesi, Tıp Fakültesi bulunduran 68 üniversite içerisinde 45’inci, 95 devlet üniversitesi arasında ise 47’inci sırada yer aldı.

Cumhuriyet Üniversitesi sınıfta kaldı

YÜKSEL MENEKŞE

Ulusal ve uluslararası araştırmalarla adını duyuranve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Enformatik Enstitüsü bünyesinde faaliyet gösteren UniversityRankingbyAcademicPerformance (URAP) Araştırma Laboratuvarı, Türkiye’nin en iyi üniversiteleri sıralamasını yaptı. Cumhuriyet Üniversitesi, yapılan değerlendirmede son sıralarda kaldı. Araştırmada; makale sayısı, öğretim üyesi başına düşen makale sayısı, atıf sayısı, öğretim üyesi başına düşen atıf sayısı, toplam bilimsel doküman sayısı, öğretim üyesi başına düşen toplam bilimsel doküman sayısı, doktora mezun sayısı, doktora öğrenci oranı ve öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı olmak üzere toplam 9 kriter baz alındı.

Araştırma sonucuna göre Cumhuriyet Üniversitesi, bünyesinde Tıp Fakültesi bulunduran 68 üniversite içerisinde 400-449 aralığında puan alarak 45’inci sırada kendisine yer bulabildi. Sıralamanın en üst yerinde, 700-749 aralığında puan alan Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi yer aldı. Cumhuriyet Üniversitesi, 95 devlet üniversitesinin genel sıralamasında da 400-449 aralığında puan alabildi ve 47’inci sırada kendisine yer bulabildi. Listenin başında 750-799 arasında puan alan Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) yer aldı. ODTÜ’yü 700-749 aralığında puan alan Hacettepe Üniversitesi ile İstanbul Üniversitesi izledi. URAP, 2009 yılından bu yana Türkiye’deki üniversiteleri akademik performanslarına göre sıralayarak puanlıyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2017, 05:01

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER