Cumhuriyet dönemi kıyafetlerin defilesi yapılacak

Cumhuriyet dönemi kıyafetlerin defilesi yapılacak

MEHMET TIRPAN

Sivas Olgunlaşma Enstitüsü, 4 Eylül Sivas Kongresi’nin 100. yılı etkinlikleri kapsamında ‘100 Yılın Hikayesi’ adlı yöresel motiflerle kıyafet tasarımları, Heyet-i Temsiliye kıyafetleri ve Cumhuriyet dönemi kıyafetleri defilesi düzenleyecek.

Yapılacak olan kıyafet defilesi ile ilgili bilgiler veren Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, Sivas Valiliği himayesinde gerçekleştirilen 100. yıl etkinliklerine Olgunlaşma Enstitüsü’nün de dönemin kıyafetlerini yansıtan defile ile ayrı bir renk katacağını söyledi.

Hummalı bir çalışma sürdürüldüğünü aktaran Savaşçı “Enstitünün, tanıtım, araştırma faaliyetleri ile el sanatları, sanat tasarım, moda tasarım, nakış ve yiyecek-içecek alanlarında, kültürel değerleri ve geleneksel sanatları araştırma, özelliklerini bozmadan geliştirme, arşivleme, gelecek kuşaklara aktarma, ulusal ve uluslararası alanlarda tanıtımını sağlama misyonu doğrultusunda görev yapıyor. 2019-2020 eğitim-öğretim yılından itibaren tam gün tam yıl eğitim uygulamasına geçmeyi planladığımız kurumumuzda, moda tasarım teknolojileri ve el sanatları teknolojisi alanlarında 2 yıllık mesleki eğitim denklik programları faaliyete geçirilecektir” ifadelerini kullandı.

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER