CÜ en çok tercih edilen üniversiteler arasında

ÖSYM tarafından üniversite tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, bölümlerdeki doluluk oranına ilişkin açıklamalarda bulundu.

MEHMET TIRPAN

ÖSYM tarafından üniversite tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, bölümlerdeki doluluk oranına ilişkin açıklamalarda bulundu.Cumhuriyet Üniversitesi’nin en çok tercih üniversitelerden birisi olduğunu belirten Prof. Dr. Yıldız, “Kurulduğu 1974 yılından bu yana başarılı bir ivme yakalayan ve bunu da başarıyla sürdüren Üniversitemiz, 2019 tercih yılında yüzde 87,71’lik yerleştirme oranı ile en çok tercih edilen üniversitelerden oldu. Uluslararası eğitim standartları, alanlarında uzman güçlü akademik kadrosu, yeşil ve çevre dostu yerleşkesi, sosyal donatıları, güvenilir olması, gerek ülkemizde gerek dünyada kazanılan bilimsel başarılar ile faaliyetlerini sürdüren Üniversitemiz her geçen yıl hızla büyümeye devam ediyor.” dedi.Prof. Dr. Alim Yıldız, bölümlerdeki doluluk oranının her geçen hızla arttığını vurgulayarak “Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercih sonuçlarının açıklanmasıyla Üniversitemizi tercih eden öğrencilerin sayısı da belli oldu. Bu yıl için ÖSYM’nin belirlediği tercih rehberindeki lisans ve ön lisans düzeyinde 10 bin 776 kontenjandan 9 bin 344’ü doldu. 2017 yılında üniversitemize yerleşme oranı yüzde 73,09, 2018 yılında yerleşme oranı yüzde 78,08 iken bu oran 2019 yılında bu oran yaklaşık 10 puan artarak yüzde 87,71 oldu.” şeklinde konuştu. Yıldız “Gelenekten Geleceğe” sloganıyla eğitim-öğretim hayatına devam eden, her alanda yaptığı atılım ve aldığı yerinde kararlarla akademik başarılarını sürekli artıran Üniversitemiz, ek kontenjanla birlikte doluluk oranını daha da artırmayı hedefliyor” ifadelerine yer verdi.

“ÖĞRENCİLERİMİZİ GELECEĞE EN İYİ ŞEKİLDE HAZIRLAYACAĞIZ”

Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız Sivas Cumhuriyet Üniversitesini tercih eden öğrencilere seslendi.Uzun ve yorucu bir sınav hazırlık döneminden sonra Sivas’a gelen öğrencilerin Cumhuriyet Üniversiteli olduğunu aktaran Yıldız, “Bilimsel bilginin yarınları şekillendiren dünyası adına ülkemizin gelişimine katkı sunmak, bilim için değer üretmek ve tüm ülke sathında lider bir üniversite olmak için büyük bir gayretle faaliyetlerimize devam ediyoruz” dedi.Üniversite eğitiminin, insanların kariyerinin başlangıç noktasını olduğuna değinen Rektör Yıldız, “Sizleri geleceğe en iyi şekilde hazırlamak için kendi uzmanlık alanında tecrübeli ve donanımlı akademik kadromuzla her zaman sizinle olacağız. Üniversitemiz her türlü ihtiyaca cevap verebilecek yerleşkesi, eğitim-araştırma kalitesi ve fiziksel donanımı ile sizleri geleceğin dünyasına hazırlayacaktır. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, eğitim kalitesinin yanı sıra sizlere bilgi ve yeteneğinizi geliştirip sergileyebileceğiniz kültürel, sosyal ve sportif imkânlar da sunmaktadır. Bu imkânlar sayesinde özgüveni yerinde, bulunduğu ortama yön veren ve etkin karar alabilen bireyler olacaksınız. Sevgili Öğrencilerim sizlerin azmini ve ümidinizi gördükçe ülkemizin geleceği adına umutlanıyor ve sizden aldığımız heyecanla faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Üniversitemizden alacağınız eğitimle hem toplumsal hem de bireysel geleceğini inşa eden, sorumluluklarının bilincinde, aklın yol göstericiliğine inanan, bilimsel değer üreten insanlar olacağınıza inancım tamdır. Yarınki Türkiye’nin sizlere ihtiyacının olduğunu bir kez daha hatırlatarak eğitim hayatınızda sizlere başarılar dilerim” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2019, 14:38

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner12