Çiftçilere 256 bin 875 fide dağıtılacak

“Üreten Çiftçi Gelişen Sivas Projesi” kapsamında hazırlanan Sebzeciliği Geliştirme Projesiyle, çiftçilere 256 bin 875 fide dağıtılacak. Toplam bütçesi 242 bin TL olan bütçenin yüzde 75'i Sivas İl Özel İdaresi, yüzde 25'i ise çiftçi tarafından karşılanıyor.

Çiftçilere 256 bin 875 fide dağıtılacak

MEHMET TIRPAN

Sivas Valiliği öncülüğünde, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü koordinesinde ve Sivas İl Özel İdaresi'nin katkılarıyla gerçekleştirilen ‘Sebzeciliği Geliştirme Projesi’ kapsamında çiftçilere sebze fidesi dağıtıldı.“Üreten Çiftçi Gelişen Sivas Projesi” kapsamında hazırlanan Sebzeciliği Geliştirme Projesiyle; il merkezinde ve ilçelerde sebze üretiminin geliştirilmesi, üreticilere sağlıklı ve sertifikalı fide temini ve girdi maliyetlerini düşürerek sebze ekiminin yaygınlaştırılması hedefleniyor.İlimizde farklı iklim özellikleri görülmesi sebebiyle iki ayrı tarihte gelen fidelerden ilk gelen sebze fideleri daha ılıman iklim özellikleri gösteren; Akıncılar, Suşehri,  Gölova ve Koyulhisar ilçelerindeki çiftçilere yapılan törenle Vali Salih Ayhan tarafından dağıtıldı. Yeni gelen parti ile birlikte toplamda 66 bin 625 adet yer domatesi, 62 bin adet sırık domates, 58 bin 500 salatalık, 69 bin 750 adet biber fidesi toplamda ise 256 bin 875 adet sebze fidesi dağıtılacak.

“TÜRKİYE'DE ÖRNEK OLABİLECEK BİR MODEL UYGULAYACAĞIZ”

Törende konuşan Vali Salih Ayhan, yaklaşık 6 aydır tarımla ilgili çalışmalar yaptıklarını hatırlatarak, "Temel gayemiz kırsalımızı biraz daha canlı hale getirmek. Çitçimizin yüzü biraz daha gülsün ve çitçimizin cebi dolsun. Bütün gayretimizin, azmimizin özünde bu var. Göreve geldiğimiz günden beri üreten kesim olan sanayici, tarım ve turizm alanına özen göstermekteyiz. Bunların başında da tarım var. Tarımda da ciddi bir yapılanmaya gitmek üzereyiz. Çiftçilerimizin ektiği ürünü satabilecek bir mekanizma kuracağız. Türkiye'de örnek olabilecek bir model uygulayacağız." dedi. Sebze fidesi dağıtım törenine; İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, Vali Yardımcısı Yeliz Yıldızhan, İl Gıda Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, il protokolü ve çok sayıda çiftçi katıldı. Toplam bütçesi 242 bin TL olan bütçenin yüzde 75'i Sivas İl Özel İdaresi, yüzde 25'i ise çiftçi tarafından karşılanıyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2019, 15:05

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER