Çiftçi, kullandığı suyun parasını ödeyecek

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü´nün bazı sulama birliklerine devrettiği tesislerin su kullanım bedelleri açıklandı. Çiftçilerin kendi yeraltı su kuyularıyla ve tamamen kendi imkanlarıyla suladıkları sahalar için dekara 5 TL ücret ödemesi kararlaştırdı.

Çiftçi, kullandığı suyun parasını ödeyecek

YÜKSEL MENEKŞE

Bakanlar Kurulu kararıyla 1995 yılından sonra Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü´nün bazı sulama birliklerine devrettiği tesislerin su kullanım bedelleri açıklandı. “2018 Yılında Sulama Birliklerince İşletilen Sulama Tesislerinde Uygulanacak Su Kullanım Hizmet Bedeli Tarifelerine İlişkin Karar” adıyla açıklanan Bakanlar Kurulu kararında su kullanım hizmet bedeli tarifeleri ve su kullanımında sağlanacak indirimler de belirtildi. Çiftçilerin kendi yeraltı su kuyularıyla ve tamamen kendi imkanlarıyla suladıkları sahalar için dekara 5 TL ücret ödemesi kararlaştırdı.

Kararda sulama tesisleri belli gruplara ayrıldı ve bu gruplar içerisinde Sivas´ın Divriği, Gemerek, Suşehri ilçeleri de yer aldı. Bitki çeşitlerine de yer verildi ve hububat, ayçiçeği, nohut, şeker pancarı, bağ, aspir, çilek, fidan, mısır, fasulye, sebze, patates, soğan, sarımsak, yem bitkileri, sera ve TAV Sulama´nın işletme ve bakım ücretleri de açıklandı.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2017, 05:40

Sivas Memleket


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15