Çiçekçilerin yüzü güldü

MELDA GENEŞ

Pandeminin verdiği zorluklar karşısında mücadele veren çiçekçi esnafı yasakların kalkmasıyla birlikte işlerinde canlanmalar yaşandığını söyledi. Düğün sezonunun da başlamasıyla birlikte yaşadıkları sıkıntıları kısa sürede atlatmayı planlayan çiçekçiler hareketlilikten memnun.

İlimizde çiçekçilik yapan Salim Kuruçay, aradan geçen uzun bir süreden sonra bu günlerde en hareketli günlerini yaşadıklarını söyledi.

Yaşanan hareketlilikten son derece memnun olduklarını belirten Kuruçay, “Yasakların kalkmasıyla birlikte ister istemez bir hareketlilik oldu. Düğün sezonları başladı. Gelin arabalarının süslenmesi, kız istemeleri, nikah gibi bir çok organizasyonun olmasıyla birlikte bizlerinde işlerinin açılmasına vesile oldu. Buda bizlere moral oldu” dedi.

İşlerinde 7’inci aydan sonra da artış beklediklerini vurgulayan Kuruçay, “Pandemi de kimse gelip gitmediğinden dolayı hiç iş yapamadık. Düğünler ve kız istemeler yoktu. Açılışlar, toplu törenler yoktu. Hal böyle olunca sipariş ettiğimiz çiçekler ne yazık ki işyerlerimizde beklemek zorunda kaldı. Ama 1 temmuzdan itibaren yasakların kalkmasıyla birlikte bütün esnaflarımızda bir hareketlenme oldu. Düğün ve sünnet düğünleri gibi organizasyonlar arttı. Bu durumda işlerimizi olumlu etkiledi. Ayrıca yurt dışındaki ve yurt içindeki gurbetçilerimiz memleketlerinde gelerek esnaflara katkılar sağlamaya başladı” ifadelerini kullandı.

Genç aşıkların ve vatandaşların en çok buket çiçek ve gülleri tercih ettiği aktaran Kuruçay, “En çok tercih edilen çiçeklerimiz, kız istenmesinde hazırlanan buketlerimiz revaçta. Şuanda bunlara talep çok. Kırmızı güllerde tercih edilen çiçekler arasında yer alıyor. Gelin arabalarının süslenmesinde de canlı çiçekler tercih ediliyor. ister istemez düğün salonlarına ilgi çok olunca gelin arabalarının süslenmesine de ilgi artıyor. Şuan en büyük sıkıntılarımızdan bir tanesi çiçek fiyatlarına gelen zam. Üretici bize zamlı tarifesinden siparişlerimizi gönderiyor. Biz ne yapıyoruz. Elimizden geldiği kadarıyla müşterimize fazla zammı yansıtmıyoruz. Biz müşterilerimizi mağdur etmemeye çalışıyoruz. Bir orkideyi 110 liraya biz satıyorduk. Ama şimdi ben alıyorum 110-120 liraya. Bu çiçeklerimiz Hollanda’dan gelmektedir. Dövizle olduğu için artışlar kaçınılmaz oluyor. Çoğu çiçeklerimiz yurt dışında geliyor. Hal böyle olunca biz karımızdan fedakarlık ediyoruz” şeklinde konuşmasını sonlandırdı.  

SİVAS MEMLEKET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER